23. 5. 2012 | Politika
Jankovićevim tudi očitki o neupravičenem odbitku DDV
© Miha Fras
Na Mestni občini Ljubljana bodo danes predvidoma pojasnili okoliščine sprememb namembnosti in poslov z zemljišči, pri katerih naj bi se okoristila tudi družina ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Dnevnik pa poroča, da na Dursu sumijo, da so podjetja družine neupravičeno obračunala več kot pet milijonov odbitka oziroma vračila DDV.
Mediji so namreč poročali, da ima podjetje Baza Dante, prek katerega se je po dokumentih Dursa v podjetje KLM Naložbe prelilo 400.000 evrov, v Ljubljani zemljišče, ki mu je MOL julija 2010 s sprejetim občinskim prostorskim načrtom spremenila namembnost, s tem pa se je dvignila vrednost zemljišča.
Baza Dante je maja 2009 od Electe inženiring odkupila dve nepremičnini, ki ju je takoj zatem prodala družbi Hypo Leasing in ju vzela nazaj v lizing. Na podlagi tega posla je podjetje izkazalo presežek iz naslova DDV v višini 213.500 evrov, ki mu je bil vrnjen iz državnega proračuna. Že takoj naslednji dan pa je isti znesek nakazalo Electi Inženiring. Posel so po poročanju časnika na Davčni upravi RS (Durs) izpostavili kot primer sheme, "v kateri določena družba navidezno proda nepremičnino povezani osebi z namenom pridobiti likvidna sredstva iz naslova presežka DDV, ki jo obravnavani subjekti uporabljajo večkrat".
Prav neupravičen odbitek DDV pri vrsti poslov družine Janković je ena glavnih ugotovitev davčne preiskave. Electa Naložbe, ki je v lasti županovih sinov, je sicer za zemljišča leta 2008 podpisala predpogodbo tudi z družbo Branton, a je posel propadel. Electa Naložbe pa si je obračunala odbitek DDV v višini 4,89 milijona evrov, česar po mnenju Dursa ne bi smela storiti. Tam po poročanju časnika torej sumijo, da pogodbe o prodaji in ponovnem finančnem najemu niso bile sklenjene z ekonomskim namenom, ampak zgolj z namenom pridobiti likvidnostna sredstva za financiranje povezanih oseb.
Izsledki davčne preiskave pa po poročanju časnika dokazujejo še, da je Zoran Janković od podjetij, ki jih vodita njegova sinova, na svoj račun dobil vsaj tri milijone evrov. Sredstva naj bi prejemal tako z računov Electe Inženiring kot Electe Naložb. Po poročanju Dnevnika naj bi šlo najverjetneje za poplačilo izvorne kupnine za Electo Inženiring, ki jo je Zoran Janković prodal Electi holding.
Ker se Electa Inženiring že vse od leta 2009 spopada z likvidnostnimi težavami, na Dursu sumijo, da je prišlo do oškodovanja upnikov, ki terjatev do podjetja ne morejo izterjati. Zoranu Jankoviću na Dursu očitajo tudi davčno zatajitev, saj je konec novembra 2011 z računov Electe Naložbe dobil 581.500 evrov, od tega 550.000 evrov vračila posojila, pri čemer pa iz evidentiranih poslovnih dogodkov ni razviden nastanek obveznosti. Če bi se sum davkarije potrdil, bi lahko Jankoviću po zakonu o dohodnini odmeril plačilo več kot 145.000 evrov.
Delo pa nadaljuje zgodbo z zemljišči v Tolminu. Del občinskega denarja je prek Grepa, podjetja Baza Dante in Electe namreč pristalo v podjetju KLM Naložbe, ki je v 62,5-odstotni lasti ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Damijan Janković je razložil, da je bil razlog za prenos denarja z računa Baze Dante na račun Electe prodaja nepremičnin v Senožetih in Tolminu. Electa je kupila parcelo v Tolminu od podjetja Borov gaj, ki ga je takrat vodil Ivan Mikulin, ki je leta 2003 z Damijanom Jankovićem odprl lokal Bachus. Tri mesece po prodaji parcele je Mikulina v vodstvu Borovega gaja zamenjal Boštjan Stamejčič, danes vodja projektov v Electi ter direktor Baze Dante. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.