|  Politika

Štrukelj: Sviz bo branil kakovost javnega šolstva tudi s stavko

Branimir Štrukelj: Zaposleni v vzgoji in izobraževanju niso pristali na zniževanje plač zato, da bi imela vlada fige v žepu in preko ovinka jeseni uveljavila tisto, kar je za večino državljanov nesprejemljivo.

Branimir Štrukelj: Zaposleni v vzgoji in izobraževanju niso pristali na zniževanje plač zato, da bi "imela vlada fige v žepu in preko ovinka jeseni uveljavila tisto, kar je za večino državljanov nesprejemljivo".
© Borut Krajnc

Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je pred petkovo sejo Ekonomsko-socialnega sveta opozoril na potezo ministrstva, ki napoveduje uvajanje spremenjenih standardov in normativov že to jesen. "Naša ključna naloga je vlado prepričati, da je izobraževanje investicija za prihodnost. Če tega ne bo razumela, bo razumela po 'špansko'", je poudaril.

Pred petkovim usklajevanjem Socialnega sporazuma 2012-2016 so se v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) po Štrukljevih besedah odločili, da spregovorijo o vprašanjih, ki se bodo ponovno odprla v socialnem sporazumu. Še posebej, ker so v zadnjem tednu zaznali izjave ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ki "ne obeta prav konstruktivnega začetka usklajevanj socialnega sporazuma". V tem okviru bi se morali namreč po dogovoru vlade in sindikatov usklajevati o normativih in standardih v vrtcih in šolstvu.

A je ministrstvo popolnoma zaobšlo dogovor s sindikati in minuli teden sestankovalo z ravnatelji in občinami, kjer jim je bilo rečeno, da bodo standardi in normativi zaostreni že s šolskim letom 2012/13. "To je je bilo iz ukrepov izvzeto potem, ko smo pristali na zniževanje plač pod izključnim pogojem, da država ne bo šla v poslabšanje javnega šolstva," poudarja Štrukelj.

Ministrstvo z izjavami, da bo prišlo do povečanja števila otrok v razredih in v oddelkih vrtcev, povečanja obremenitev strokovnih delavcev in zaostritev drugih normativov, po mnenju Štruklja sporoča, da je povsem nepomembno, kaj se zgodi v okviru usklajevanj socialnega sporazuma.

Glavni tajnik Sviza proti temu ostro protestira in opozarja, da zaposleni v vzgoji in izobraževanju niso pristali na zniževanje plač zato, da bi "imela vlada fige v žepu in preko ovinka jeseni uveljavila tisto, kar je za večino državljanov nesprejemljivo".

Način reševanja krize preko zniževanja kakovosti javnega šolstva je po njegovih besedah povsem zgrešen. Zato bo Svizov odgovor podoben, kot v Španiji, kjer so v torek izvedli največjo splošno stavko v šolstvu in izobraževanju zaradi ukrepov, ki so popolnoma identični slovenskim, je povedal.

Šolstvo in izobraževanje ni strošek, ampak je investicija za prihodnost in na tej točki bo tekel konflikt okrog posegov v izobraževanje tudi v naši državi, je bil jasen Štrukelj in dodal, da bodo jeseni pozvali vse, da skupaj "branijo kakovost javnega šolstva".

Sviz je namreč prejel niz opozoril ravnateljev, da jih ministrstvo sili, da se preko počitnic pripravijo na zaostrovanje normativov že septembra.

Okrcal je tudi ministrstvo, ki po njegovem navaja napačne podatke o številu otrok na učitelja, in sicer, da za osnovne šole velja razmerje en učitelj na 10,31 učenca. A za Slovenijo po raziskavi Key Data on education, ki jo uporabljajo države EU, ko govorijo o izobraževanju, velja razmerje 12,45, v nižjih razredih pa celo 17 otrok na učitelja, je povedal.

V zvezi z domnevno namero ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ), da že jeseni zniža standarde in normative v vrtcih in šolah, so z MIZKŠ danes pojasnili, da gre za predloge, ki jih je ministrstvo že večkrat najavilo in s katerimi so sindikati seznanjeni.

Kot so zapisali, na ministrstvu od vsega začetka ocenjujejo, da bi bilo ustrezno nekatere standarde in normative prilagoditi sedanjim potrebam in finančnemu stanju, kar so predstavniki ministrstva večkrat povedali tudi sindikatom. Znano je, da se je vlada s sindikati dogovorila, da se bodo o tem vprašanju usklajevali v okviru socialnega sporazuma.

Ministrstvo to stališče potrjuje in je s tem seznanilo tudi predstavnike občin, katerim pa je pojasnilo svoje predloge, navajajo. Ob tem pa poudarjajo, da ni bilo nobenega prehitevanja in da je šlo samo za navedbo izhodišč ministrstva, ki so sindikatu že znana. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.