30. 5. 2012 | Politika
Bruselj kritizira Slovenijo zaradi počasnosti reform
Protesti proti pokojninski reformi
© Borut Krajnc
Slovenija glede reforme pokojninskega sistema in trga dela lani ni storila nič bistvenega, letošnji reformni program je premalo natančen. Tudi fiskalni ukrepi še niso dovolj dorečeni, obstaja tveganje, da cilj za znižanje primanjkljaja v letu 2013 ne bo dosežen, ugotavlja Evropska komisija in ponovno izpostavlja vsa lanska priporočila Sloveniji.
"V letu 2011 ni bilo sprejete nobene velike strukturne reforme," ugotavlja Evropska komisija v oceni slovenskega reformnega in proračunskega programa, ki jo je danes predstavila v Bruslju. "Izzivi, opredeljeni že lani, tako ostajajo bistveni tudi v letu 2012," poudarja komisija in svari, da so zaradi krepitve pritiskov trgov verodostojna in trajna fiskalna konsolidacija, sanacija bančnih bilanc in pokojninska reforma še nujnejše kot pred letom dni.
Neuspešno reševanje preostalih izzivov, na katere je komisija Slovenijo opozorila že lani, lahko ovira gospodarsko okrevanje in nov zagon rasti. Pri tem komisija še posebej opozarja na veliko razdrobljenost trga dela in nezadostno privlačnost poslovnega okolja.
Junija lani je dala komisija Sloveniji šest priporočil, ki se nanašajo na ureditev javnih financ, še posebej odpravo presežnega javnofinančnega primanjkljaja, pokojninsko reformo, na bančne bilance, ureditev razdrobljenega trga dela in na spodbujanje naložb.
Komisija je razgrnila tudi povzetek poglobljene analize makroekonomskega stanja v Sloveniji, v katerem državi svetuje, naj išče rešitve za neravnovesja z zmanjševanjem državnega lastništva v gospodarstvu, reševanjem izzivov v poslovnem okolju in izogibanjem politikam pri plačah v javnem sektorju in pri minimalni plači, ki bi lahko pomenile pritiske na strošek plač. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.