30. 5. 2012 | Politika
Policijska sindikata in vlada podpisali sporazum
Minister Vizjak
© Borut Krajnc
Policijska sindikata in vlada so v DZ podpisali sporazum in kolektivno pogodbo za policiste. Policijska sindikata sta umaknila referendumsko pobudo o zakonu za uravnoteženje javnih financ, ki bo tako lahko začel veljati dan po objavi v uradnem listu. Minister za delo Andrej Vizjak je ob podpisu sporazuma dejal, da so dosegli dober dogovor.
Po Vizjakovih besedah želijo na vladni strani s tem sporazumom ustvariti zaupanje med vlado in policijskimi sindikati. Podrto zaupanje je bilo po njegovem mnenju razlog za nejevoljo in stavkovne aktivnosti policistov. Vizjak je izrazil pričakovanje, da bo takoj po podpisu sporazuma prišlo do zamrznitve stavke, in sicer do trenutka, ko bodo lahko tudi dokončno sprejeli kolektivno pogodbo v nadgradnji normativnega dela.
Dogovor je po ministrovih besedah dober za vse tri strani. "To je ključno, kajti le tako lahko tlakujemo neko sodelovanje tudi za naprej," je pojasnil. Dogovor je rezultat ne samo aktivnosti te vlade in zakona za uravnoteženje javnih financ, temveč niza dogodkov v preteklosti, s katerimi policisti v okviru javnega sektorja niso uspeli uveljaviti nekaterih pravic, ki pa jim objektivno gredo.
Zato so uporabili legitimne instrumente in opozorili vlado na potrebo po reševanju problemov, skozi sporazum in kolektivno pogodbo za policiste pa dosegli precej rešitev, povezanih s posebnostmi policijskega dela. Te so bile za pogajanja tudi bistvena, saj je bilo Vizjakovo izhodišče, da se ne pogovarjajo o rešitvah, ki bi bile v nasprotju z zakonom za uravnoteženje javnih financ ali ki bi posegale v že sklenjene dogovore s sindikati javnega sektorja.
Med ključnimi rešitvami je Vizjak izpostavil, da se je zaradi povečanega obsega dela in zaradi nadurnega dela zagotovila dodatna vsota sredstev. Zelo pomemben dosežek je po ministrovih besedah tudi to, da policisti dobivajo svojo kolektivno pogodbo, ki ureja posebnosti njihovega dela. Po dosedanjih izračunih bo finančni učinek tega sporazuma v letošnjem letu dva milijona evrov in približno 4,5 milijona evrov prihodnje leto.
Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič je poudaril, da je sporazum tako dober, kot bo dober v praksi. Prav nezaupanje med socialnimi partnerji je po njegovih besedah ves čas viselo v zraku. Petrovič se je zahvalil vsem zaposlenim v policiji in podpornikom. Kot je dodal, se je kot prvopodpisani pod referendumsko pobudo tudi osebno izpostavil za policiste, ki zagotavljajo eno najvišjih stopenj varnosti v Evropi, in bil pripravljen narediti vse, da tudi v prihodnje zagotovi njihov status. Po njegovih besedah bo sporazum sicer koristil veliki večini policistov.
Tudi predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič je izpostavil, da se bo kakovost sporazuma videla v praksi. Pojasnil je, da so v sindikatu sicer večinsko podprli danes podpisana sporazum in kolektivno pogodbo, vendar pa bo njuna vsebina brezpredmetna, če se dogovorjeno ne bo takoj začelo tudi uresničevati. V skladu z vsebino sporazuma bo sindikat po njegovih besedah "začasno zaustavil sindikalne aktivnosti". Kot je dejal Uroševič, pa si močno želi, da ne bi nastopil trenutek, ko bi morali članstvo ponovno pozvati k stavki.
Dogovor med vlado in policijskimi sindikati je v okviru vladnega obiska v Pomurju na novinarski konferenci v Banovcih komentiral tudi predsednik vlade Janez Janša. Zanj uveljavitev zakona o uravnoteženju javnih financ v prvem delu letošnjega leta nikoli ni bila vprašljiva, saj alternative enostavno ni. "Tukaj ni plana B, ni ga mogoče izdelati in zakon mora enostavno stopiti v veljavo," je dejal predsednik vlade, ki s podpisom dogovora v času novinarske konference sicer še ni bil seznanjen.
Spomnil je, da se je vlada kljub težkim pogajanjem uskladila z velikansko večino socialnih partnerjev, tako z delodajalsko kot delojemalsko stranjo. Poleg tega je po njegovih besedah prvič, odkar Slovenija obstaja, ta socialni dialog pri zadevah, ki so dejansko težke za vse socialne partnerje, prišlo do resnega dogovora in sporazuma.
"In zaradi tega je bil absurd, da pač neka socialna skupina, ki ni zadovoljna s svojim statusom, vzame takšen paket za talca in v bistvu ustavi državo. To bi bil enostavno prevelik absurd, zato sem jaz vedno verjel, da bo prišlo do uveljavitve," je dejal Janša. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.