9. 6. 2012 | Politika
»Ukinjanje državnih institucij z levo roko je neodgovorna poteza«
Dokončno je pokopana tudi možnost zapisa zlatega fiskalnega pravila
Lukšič pravi, da vlada oblast razume kot plen, ki ga je treba razdeliti med strankarske privržence, med družinske člane, nekaj pa ostane še za koalicijske partnerje.
© Miha Fras
Z mojo izvolitvijo je dokončno pokopana možnost zapisa zlatega fiskalnega pravila v ustavo, je v intervjuju za Dnevnik dejal novi predsednik SD Igor Lukšič. Tudi glede državnega sveta se stranka vrača na stališče, da je treba to institucijo spremeniti in ne ukiniti.
Po Lukščivi oceni je namreč ukinjanje državnih institucij z levo roko neodgovorna poteza. Kot je dejal, je država v neoliberalni ideologiji, ki da jo vodi Janševa vlada, zelo moteča, želijo si zgolj učinkovito vlado, "vse drugo je odveč". Zato v državnem zboru po njegovih besedah večjih razprav o pomembnih zakonih sploh ni, saj da sedanja neoliberalna vlada razprav in neke legitimnosti ne potrebuje. Zato bodo oni, kot pravi, v državni zbor poskušali pripeljati reševanje strukturnih težav Slovenije in odpiranje strateških problemov.
Priznal je sicer, da bi v primeru, če bi ga na kongresu za predsednika podprlo 60 ali 70 odstotkov delegatov, poslansko skupino poslansko obvezali, da do vlade nastopi bistveno bolj trdo. Rezultati kongresa pa so stranko in poslansko skupino zavezali k zmerni politiki. A kot je obenem poudaril Lukšič, ima njihova poslanska skupina visoko stopnjo avtonomnosti. Sam si bo sedaj prizadeval, da se bodo v poslanski skupini trudili za večjo prepoznavnost stranke, saj se je poslanska skupina doslej bolj ukvarjala s tehničnimi vprašanji.
Lukšič ne skriva želje, da bi socialdemokracija ponovno prišla na oblast. Tako je na opombo, da jih čaka dolga pot do morebitnega ponovnega vladanja, odgovoril, da se ta pot lahko skrajša, če se bo izkazalo, da so ukrepi, ki jih vlada ponuja, res tako slabi, kot so prepričani, da so. Prepričan je namreč, da je vlada nekaj denarja zgolj prestavila "iz levega v desni žep", kar pa na zmanjševanje primanjkljaja naj ne bi imelo pomembnejšega vpliva. "Imelo je efekt prestrašenja posameznih akterjev sedanjega družbenega življenja, kakšnega velikega koraka pri obvladovanju finančne krize pa niso naredili," je dodal.
Novi predsednik SD tako meni, da je sedanja vlada "padla" pri kadrovski politiki, pri pripravi konceptov in pravni formulaciji zadev. Po njegovih besedah ni pomembno le to, da je nekaj učinkovito, temveč mora to biti narejeno po kriteriju spodobne politične kulture, spoštovati je treba tudi proceduro, je dodal. Kot je nadaljeval, pa vlada objavi razpis, potem pa sploh ne pogleda, kdo so najboljši kandidati, temveč pride z vnaprej dogovorjenim seznamom svojih strankarskih vojakov, je prepričan. Taki primeri naj bi se zgodili pri glasovanju o svetu RTV, "to se dogaja pri velikih gradbenih projektih, kjer kar iz kabineta predsednika vlade narekujejo, kdo naj dobi posle".
Zato Lukšič pravi, da vlada oblast razume kot plen, ki ga je treba razdeliti med strankarske privržence, med družinske člane, nekaj pa ostane še za koalicijske partnerje. Vlada naj se ukvarja s tem, kar je dobro za Slovenijo, ali pa naj odstopi, je pristavil. Med intervjujem je Lukšič spregovoril tudi o prihajajočih predsedniških volitvah. Po njegovi oceni obstaja velika verjetnost, da bo stranka Boruta Pahorja podprla pri kandidaturi. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.