|  Politika

Poslanci odločajo o znižnju nadomestil po knocu mandata

Predlog predvideva skrajšanje dolžine prejemanja nadomestila z enega leta na šest mesecev.

Predlog predvideva skrajšanje dolžine prejemanja nadomestila z enega leta na šest mesecev.
© Borut Krajnc

Noveli zakona o poslancih, s katero se omejuje višina in čas prejemanja nadomestila poslancev po koncu mandata, se obeta podpora. Podprli jo bodo namreč v vseh poslanskih skupinah, razen v Pozitivni Sloveniji, kjer opozarjajo na neustavno določbo, s katero se retroaktivno posega v pravice nekdanjih poslancev.

Zakonsko novelo so vložile koalicijske poslanske skupine s prvopodpisanim predsednikom DZ Gregorjem Virantom. Predlog predvideva skrajšanje dolžine prejemanja nadomestila z enega leta na šest mesecev. Izjema bodo tisti poslanci, ki so bili v DZ več zaporednih mandatov. Poslanec z dvema mandatoma bi tako nadomestilo lahko prejemal devet mesecev, poslanec s tremi ali več zaporednimi mandati pa eno leto. Vsem pa se višina nadomestila zniža za 20 odstotkov.

Za tiste poslance in ministre, ki nadomestilo po prenehanju funkcije po lanskih predčasnih volitvah že prejemajo, pa bi ta pravica veljala osem mesecev, torej do 21. avgusta.

Predlagatelji ocenjujejo, da bo omejevanje nadomestil prineslo 1,5 milijona evrov. S tem po besedah Gregorja Viranta ne bodo rešili države, bodo pa poslanci dali pomembno sporočilo. "Imamo vrhunsko priložnost, da iz te hiše pošljemo pozitivno sporočilo, da smo sposobni složno zarezati tudi v lastne pravice," je poslance nagovoril Virant.

Podporo predlogu so napovedali v vseh poslanskih skupinah, razen v Pozitivni Sloveniji, kjer opozarjajo na neustavnost člena, ki retroaktivno posega v pravice nekdanjih poslancev. Zato so tudi vložili dopolnilo, s katerim po besedah Barbare Žgajner Tavš poskušajo popraviti "najbolj v nebo vpijoče" neustavne rešitve. Poslanka pravi, da je prav, da se tudi poslanci pridružijo varčevanju, a brez "pompa in političnega marketinga, ki ga koalicija zganja okoli zakona". Ob tem opozarja na dvojna merila predsednika DZ, ki je prvopodpisani pod zakon, pa je eno leto prejemal nadomestilo kljub visokemu pogodbenemu zaslužku.

Na spornost določbe, ki posega v pravice nekdanjih poslancev, opozarjajo tudi v SD. Poslanci SD bodo zakon sicer po besedah Janka Vebra podprli, a zgolj zato, ker se odziva na gospodarsko krizo. Zakon pa po njegovem mnenju ne sledi načelu čim večje samostojnosti in neodvisnosti državnega zbora in poslancev, pač pa zmanjšuje njegov pomen. Opozarja, da je status poslanca nekaj, kar je treba nadgraditi, ne pa zmanjševati njegovega pomena.

Po drugi strani pa v Državljanski listi opozarjajo, da bi glede na sedanjo finančno stisko težko ocenjevali, da je zakon neustaven. Poleg tega pa nadomestilo po besedah Kristine Valenčič ni človekova pravica, ampak socialna boniteta. Poslanka še dodaja, da sedanja ureditev spodbuja nekdanje poslance, da eno leto ne iščejo službe, zato so spremembe še kako potrebne.

Tudi vodja poslanske skupina SDS Jože Tanko poudarja, da predlagana novela sili nekdanje poslance k aktivnejšemu iskanju zaposlitve, čeprav priznava, da je to zahtevna naloga. Sicer pa so v SDS zadovoljni, da bo odslej v zakon o poslancih prvič vnesena kazenska določba za tiste, ki zakona ne bodo spoštovali. Obžaluje pa, da v SDS niso uspeli s predlogom za ureditev petinskega dela poslancev, saj menijo, da nekateri poslanci dajejo prednost dodatnemu delu pred delom v DZ.

S predlogom so zadovoljni v SLS, kjer poudarjajo, da je zakon varčevalne in solidarnostne narave. Kot pravi Mihael Prevc, predlog sloni na pravičnem sistemu izplačevanja nadomestil, saj je treba nujno upoštevati dejstvo, koliko časa je nekdo opravljal funkcijo, če želijo ohraniti integriteto poslanca. Ker so z varčevalnimi ukrepi že posegli na številna področja, ni razloga, da kdo ne bi podprl predlagane omejitve.

"Časi, v katerih smo, in ukrepi za zniževanje javne porabe terjajo potezo, s katero bomo pokazali, da smo pripravljeni rezati pri sebi in dati vzgled," pa je dejal poslanec DeSUS Franc Jurša, ki opozarja tudi na razvrednotenje poslanske funkcije. V DeSUS, kot pravi Jurša, spremembe podpirajo, in pričakujejo podporo tudi vseh ostalih poslanskih skupin.

Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin je razočaran, ker se o vsebini zakona niso uspeli dogovoriti tudi z opozicijo. Opozarja, da je poklic poslanca izjemno neugleden in bodo ugled težko pridobili, ne glede na to, kaj bodo storili. "Bolj ko se bomo prepirali o pingvinih, slabši bo ugled DZ," pravi Tonin, ki sicer upa, da bo z naslednjo spremembo zakona vnesena rešitev, po kateri bi bile plače poslancev vezane na uspeh Slovenije. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.