|  Politika

Nadzorniki Telekoma Slovenije ostajajo

© Arhiv Mladine

Delničarji Telekoma Slovenije na včerajšnji skupščini niso odločali o zamenjavi nadzornega sveta pod vodstvom Tomaža Berginca. Ker je AUKN zahtevo za razrešitev zdajšnjih nadzornikov in imenovanje novih umaknila pravočasno, je namreč predsednik skupščine Stojan Zdolšek ugotovil, da te točke na dnevnem redu ni.

Zdolšek je uvodoma dobil zadostno število glasov za predsedovanje skupščini, tako da delničarji niso glasovali o nasprotnemu predlogu, po katerem naj bi ta položaj zasedel odvetnik Franci Matoz. Tega naj bi si želela za predsednika skupščine vlada, saj je bila prav predsedniku skupščine prepuščena zadnja beseda o tem, ali bo na dnevni red uvrstil zahtevo vlade za razširitev dnevnega reda z odpoklicem dosedanjih nadzornikov in imenovanjem novih, je poročal časnik Dnevnik.

Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN), ki je na skupščini zastopala približno 72 odstotkov delnic Telekoma Slovenije v lasti države, Kapitalske družbe (Kad) in Slovenske odškodninske družbe (Sod), o Zdolškovem imenovanju ni glasovala. "Nismo imeli zakonskih pogojev za imenovanje Zdolška," je po skupščini pojasnil član uprave AUKN Marko Golob. Zdolšek se je sicer po njegovem mnenju pravilno odločil za umik točke glede zamenjave nadzornikov.

Tudi predsedniku društva Mali delničarji Rajku Stankoviću se zdi umik točke o zamenjavi nadzornikov z dnevnega reda skupščine pravilna odločitev. "Moramo pa se zavedati, da nam v zelo kratkem času sledi izredna skupščina, na kateri bo verjetno ta kadrovski manever, ki je bil napovedovan že dlje časa, uresničen," je dejal po skupščini. Izredno skupščino Telekoma Slovenije pričakuje najpozneje v začetku septembra.

AUKN je zahtevo za zamenjavo predstavnikov kapitala v nadzornem svetu tega največjega slovenskega telekomunikacijskega operaterja naslovila na vodstvo družbe pred mesecem dni že kmalu po objavi sklica današnje skupščine, a nekaj dni pozneje sporočila, da "navedena zahteva ni bila obravnavana na seji uprave, da uprava v zvezi z njo ni obravnavala nobenih gradiv, ter da o predloženi zahtevi ni odločala". Odločitev o umiku z dnevnega reda te točke je bila tako prepuščena predsedniku skupščine.

AUKN je voljo za umik zahteve zelo jasno izrazila daleč pred začetkom skupščine, je na skupščini pojasnil Zdolšek.

Delničarji Telekoma Slovenije so se seznanili tudi z vloženimi odškodninskimi tožbami zoper nekdanjo upravo pod vodstvom Bojana Dremlja zaradi vodenja nekaterih poslov v Sloveniji in na Kosovu v skupnem znesku 56 milijonov evrov.

Potem ko je revizorska družba Deloitte revizija v posebni reviziji vodenja nekaterih poslov v zadnjih letih v družbah skupine Telekom Slovenije ugotovila vrsto škod, katerih ocenjena vrednost gre v milijone evrov, so delničarji marca sedanji upravi pod vodstvom Ivice Kranjčevića naložili, da se morebitne tožbe vloži šele na podlagi opravljene predhodne pravne ocene utemeljenosti takega koraka.

To pravno oceno so zaupali odvetniški pisarni Ilić iz Ljubljane, katere predstavnik je povedal, da so po preučitvi zajetne dokumentacije vložili dve odškodninski tožbi zaradi škode, ki je nastala pri nakupu slovenske družbe Najdi.si (7,6 milijona evrov) ter družbe Ipko na Kosovu (48,5 milijona evrov). Odškodninske tožbe so vložili proti članom bivše uprave, ni pa navedel njihovih imen. Tožbe so bile namreč vložene v prejšnjem tednu in ne bi bilo korektno, da bi zanje izvedeli iz medijev, je pojasnil.

Delničarji so odločili še o razdelitvi bilančnega dobička, podelili razrešnico upravi pod vodstvom Ivice Kranjčevića ter nadzornemu svetu in za revizorja za poslovno leto 2012 imenovali družbo KPMG Slovenija.

V skladu z nasprotnim predlogom Kada in Soda so od slabih 120 milijonov evrov bilančnega dobička za leto 2011 namenili za izplačilo dividend 45,5 milijona evrov. Dividende tako znašajo sedem evrov na delnico, kar je več od predloga uprave. Po predlogu uprave naj bi letos izplačali dividende v višini 5,19 evra na delnico.

V obeh skladih, ki imata v lasti skupaj nekaj manj kot deset odstotkov delnic Telekoma Slovenija, namreč menijo, da je izplačilo višjih dividend od predlaganih glede na poslovanje in finančni položaj Telekoma Slovenije primerno. Lani je družba izplačala dividende v višini 3,40 evra.

Kranjčević je delničarje uvodoma seznanil s poslovanjem v letu 2011, ki ga je zaznamovala predvsem združitev z Mobitelom. Tako kot druge družbe v regiji se sooča z gospodarsko krizo, zato sprejeli vrsto ukrepov v smeri zniževanja stroškov. Prihodki so se lani znižali za dva odstotka na 824,5 milijona evrov, ob čemer je čisti dobiček znašal 34 milijonov evrov. Med letošnjimi novimi projekti je Kranjčević izpostavil televizijo ter projekt javno zasebnega partnerstva z Mestno občino Ljubljana. Poudaril je še, da so eden najmanj zadolženih telekomov v Evropi. "Če se bo izkazal projekt ali tarča za prevzem, imamo vse možnosti, da to priložnost izkoristimo," je ugotovil. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.