3. 7. 2012 | Politika
Opozicija dopušča več interpelacij
© Borut Krajnc
V Pozitivni Sloveniji razmišljajo o več interpelacijah, tudi zoper finančnega ministra Janeza Šušteršiča. V SD pa ne izključujejo možnosti, da bi razmislili o konstruktivni nezaupnici vladi. Koalicija Šušteršiča brani in svari, da si država novih predčasnih volitev zdaj ne more privoščiti.
V zadnjem času se je nabralo ogromno razlogov za interpelacijo proti kar nekaj ministrom, je danes v DZ povedal vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije Jani Möderndorfer. "V Pozitivni Sloveniji razmišljamo o samem začetku interpelacije in ko bo nastopil aktualen čas za to, vas bomo tudi obvestili, kdaj in koga," je dejal.
Potrdil pa je, da je eden od teh ministrov Šušteršič. Formalni razlogi za interpelacijo naj bi bili neuradno zakon za uravnoteženje javnih financ in vladna politika do Nove Ljubljanske banke (NLB).
Med ministri, ki naj bi jih doletela interpelacija, naj bi bila po nekaterih podatkih tudi minister za zdravje Tomaž Gantar in minister za notranje zadeve Vinko Gorenak. Ta se je na družbenem omrežju Twitter že odzval in zapisal: "PS baje razmišlja o interpelaciji zoper mene. Kaže, da so opazili, da delam.".
Šušteršič je za Kanal A povedal, da napovedi o morebitni interpelaciji ne more komentirati ter dejal, da jo bodo prebrali in se nanjo odzvali, če bo vložena. "Prepričan pa sem že sedaj, da v njej ne bo veliko stvari, ki jih ne bi mogli argumentirano zavrniti," je dodal.
Medtem pa v SD menijo, da za zdaj ni razlogov za interpelacijo zoper Šušteršiča. Je pa vodja poslanske skupine SD Janko Veber "prah dvignil" z opozorilom, da bi bilo "bolj smiselno razmišljati o tem, da vlada ne deluje ravno dobro". Ob tem Veber ne izključuje, da bi na konferenci SD 12. julija razpravljali o konstruktivni nezaupnici zoper premiera Janeza Janšo.
Če bi do tega prišlo, bi bile predčasne volitve po Vebrovem mnenju boljša rešitev kot iskanje novega mandatarja. "Šolo iskanja mandatarja v tem mandatu smo že dali čez. Če bi že razmišljali o tem, bi bile volitve zagotovo primernejša oblika reševanja te situacije," je dejal.
Predčasnih volitev v SD po Vebrovih besedah ne želijo napovedovati, želijo pa vlivati na to, "da se popravijo povzročene krivice v tem času in upam, da bo to šola za vse ostale ukrepe, ki jih Slovenija potrebuje". Če bi prišlo do konstruktivne nezaupnice predsedniku vlade, so glavni očitki "nekontrolirani posegi v pridobljene pravice ljudi in tudi neučinkovito reševanje gospodarske krize", je pojasnil.
Koalicija je stopila v bran Šušteršiču, nekatere stranke pa svarijo, da predčasne volitve za državo ne bi bile dobre.
Predsednik Državljanske liste Gregor Virant je poudaril, da finančnega ministra "čaka še zelo veliko resnega, napornega in odgovornega dela, zato potrebuje predvsem podporo in ne polen pod noge". Prepričan je, da je finančni minister, sicer iz kvote Državljanske liste, kompetenten, strokoven, resen in verodostojen minister. Zato bi bila "škoda za državo, če bi mu metali polena pod noge".
Z morebitnimi razmisleki SD o konstruktivni nezaupnici vladi pa Virant ni seznanjen. Prav tako se po njegovih besedah širše vodstvo Državljanske liste na današnjem srečanju s predsednikom SD Igorjem Lukšičem o tem ni pogovarjalo, je po srečanju povedal Virant.
Vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc se strinja, da je naloga opozicije, da kritizira vlado. Toda morebitna konstruktivna nezaupnica zoper vlado bi bila ta trenutek zelo neresna in neodgovorna, je ocenil. Po njegovem mnenju si predčasnih volitev država ta hip ne more privoščiti.
Po mnenju vodje poslancev SLS tudi interpelacija zoper ministra za finance Janeza Šušteršiča ne bi bila upravičena, zlasti zato, ker gre pri NLB ta trenutek za reševanje zatečenega stanja. Minister je namreč po njegovih besedah to zatečeno stanje februarja prevzel.
Če bi v tem trenutku šli na predčasne volitve, pa bi bila po mnenju vodje poslancev NSi Mateja Tonina to "totalna katastrofa". "Ne predstavljam si šestmesečne blokade, šestmesečnega praznega teka, v katerem se ne bi nič zgodilo in bi država še bolj drvela v neko globoko luknjo, iz katere bi se še težje rešila," je opozoril.
Tonin meni, da tudi interpelacije ne bodo k ničemur pripomogle, razen k brezplodnim razpravam v parlamentu. Spomnil je, da potrebuje opozicija za to, da s pomočjo interpelacije odpokliče ministra, večino v DZ, česar v tem trenutku nima. Ob tem Tonin obžaluje, da opozicija lastne interese očitno daje pred interese države. Opozicijo je pozval, naj predlaga konkretne rešitve, ki jih bodo, če bodo dobre, upoštevali.
SDS in DeSUS se na razmišljanja opozicije o interpelacijah in konstruktivni nezaupnici vlade nista odzvali. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.