6. 7. 2012 | Politika
Komarjeva odstopila s čela AUKN
Dagmar Komar
© Borut Krajnc
Predsednica uprave Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN) Dagmar Komar je v četrtek na vlado podala odstopno izjavo, so danes povedali na agenciji. Vlada se je z njenim odstopom seznanila še isti dan in sprejela predlog za razrešitev še dveh članov uprave AUKN. O tem mora sicer odločiti državni zbor.
Naloge prve dame AUKN bo Komarjeva opravljala do imenovanja novega predsednika uprave agencije. Vlada bo, kot zagotavlja, v najkrajšem možnem času v skladu s pooblastili DZ predlagala imenovanje vršilca dolžnosti predsednika uprave AUKN.
V primeru, da bo v juliju sprejet zakon o Slovenskem državnem holdingu, imenovanje vršilca dolžnosti ne bo potrebno, saj bo s sprejemom zakona agencija prenehala delovati.
Vlada se je z odstopom Komarjeve seznanila v zaprtem delu četrtkove seje pod oznako interno. Oznaka interno je bila s sklepov vlade umaknjena danes, ko bosta odstopna izjava Komarjeve in predlog za razrešitev članov uprave AUKN Danila Grašiča in Marka Goloba poslana v DZ, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.
Kot ugotavlja vlada, obstajajo utemeljeni razlogi za razrešitev obeh članov uprave AUKN. Izkušnje z delovanjem Grašiča in Goloba namreč kažejo, da pri svojem delu ne upoštevata zakonskih določil in s tem ravnata v škodo odgovornemu upravljanju kapitalskih naložb države.
Med razlogi za razrešitev članov uprave vlada izpostavlja prekoračitev pooblastil pri upravljanju kapitalskih naložb ter nestrokovno in nevestno opravljanje nalog s posredovanjem dokumentov z neutemeljeno in neresnično vsebino in zaupnimi podatki zakonodajnemu organu, centralni banki in javnosti.
"Člana uprave sta kljub zavezujočim sklepom vlade oteževala uveljavljanje glasovalnih pravic na skupščinah družb in nista sodelovala pri upravljanju kapitalskih naložb države v skladu z zakonom o upravljanju kapitalskih naložb države," je navedla vlada.
Člana uprave sta, tako vlada, v nasprotju z načelom strokovnosti in etičnosti upravljanja svojo funkcijo opravljala izrazito populistično, čeprav je šlo po naravi za materijo, ki je lahko predmet poslovne skrivnosti in lahko vsakršno razkritje podatkov in javno polemiziranje privede do povzročitve znatne poslovne škode ter ogroža predvidene nadaljnje aktivnosti s (potencialnimi) poslovnimi partnerji.
S podajanjem neresničnih oz. zavajajočih informacij oz. vsiljevanjem svojih nazorov predvsem v dopisu DZ oz. poslanskim skupinam in medijem sta člana uprave kršila tudi načelo strokovnosti, ki je zapisano v kodeksu upravljanja. To načelo določa, da mora AUKN svoje naloge, ki ji jih nalaga zakon, izvajati strokovno. V skladu s tem mora svoje odločitve oblikovati na podlagi skrbne presoje dostopnega gradiva in informacij o posamezni družbi in okoliščinah na trgu.
"Člana uprave sta namesto tega svoja stališča oblikovala pavšalno, populistično in na podlagi ugibanj, s tem pa bi lahko nastala občutna gospodarska škoda," je prepričana vlada, ki dodaja, da sta Grašič in Golob z omenjenimi ravnanju oz. opustitvami prekršila zakonske določbe oz. določbe predpisov, ki urejajo njune pristojnosti.
Vlada naj bi Grašiča in Goloba, tako pravijo na AUKN, celo prijavila policiji, ker naj bi v pismu poslancem DZ o morebitnih scenarijih pri dokapitalizaciji NLB objavila zaupne informacije iz vladnih gradiv. Finančni minister Janez Šušteršič je v četrtek potrdil, da poteka preiskava suma dejanja, da pa vlada prijave policiji ni vložila.
AUKN je z zakonom o upravljanju kapitalskih naložb države ustanovila vlada Boruta Pahorja, da bi zadostila kriterijem Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) in si tako odprla pot za članstvo v tej organizaciji. OECD je namreč zahtevala vzpostavitev sistema upravljanja naložb države po načelih učinkovitosti, preglednosti, odgovornosti in predvidljivosti brez vpliva politike in posameznih interesnih skupin.
Po ponovljenem javnem razpisu vlade in po potrditvi v državnem zboru je vodenje agencije oktobra 2010 prevzela Komarjeva, v upravi pa sta se ji pridružila še Grašič in Golob.
Že v času Pahorjeve vlade je prihajalo do trenj med Komarjevo in nekaterimi tedanjimi ministri, najbolj izpostavljena so bila trenja s tedanjo gospodarsko ministrico Darjo Radić.
Vlada Janeza Janše je bila še pred prevzemom oblasti kritična do oblike upravljanja naložb države, po prihodu na oblast pa je omejila vlogo AUKN in napovedala drugačno, sistemsko ureditev upravljanja z naložbami države. Že prihodnji teden naj bi tako vlada obravnavala predlog zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH). Z zakonom bi se vse naložbe države preneslo na holding, prav tako naj bi se nanj prenesle slabe terjatve bank.
Po predlogu bi z uveljavitvijo zakona AUKN prenehala delovati, po nekaterih informacijah pa bi se lahko holdingu pripojila tudi Kad in DSU, prav tako bi lahko bila nanj prenesena pooblastila, pravice in premoženje Soda.
Holding bi vodila tričlanska uprava, nadzorni svet bi štel devet članov. Holding naj bi ustanovil tudi tri odvisne družbe - Slovenske strateške naložbe, Slovenske naložbe za prestrukturiranje in Slovenske nepremičninske naložbe - ter Državno družbo za upravljanje. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.