|  Svet

Norveška vlada končala stavko v naftnem in plinskem sektorju

Norveška vlada je zaustavila stavko zaposlenih v naftnem in plinskem sektorju. Za to potezo se je odločila, tik preden bi skupaj 6500 zaposlenih na 70 nahajališčih po državi s polnočjo zapustilo delovna mesta. To bi po izrabi zalog pomenilo prenehanje dobave norveške nafte in plina, kar bi bilo "škodljivo za državo".

Norveška ministrica za delo Hanne Bjurstrom je danes pojasnila, da je bila v interesu države prisiljena prekiniti stavko, s čimer se je država izognila prekinitvi proizvodnje. Ta je namreč močno odvisna od naftnih in plinskih prihodkov, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Bjurstromova je za državno televizijo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ocenila, da bi prekinitev proizvodnje prizadela dobavo energetskih virov Evropi, pa tudi kredibilnost Norveške kot izvoznice ogljikovodikov. Dnevno bi stavka povzročila za okoli 1,8 milijarde kron (209 milijonov evrov) škode.

"Vlada je sprejela odgovorno odločitev," meni pogajalec Norveškega združenja naftne industrije (OLF) Jan Hodneland. Manj navdušeni so sindikalisti. Vodja sindikata energetske industrije Leif Sande je tako poudaril, da se njihovi člani čutijo "izdane", vseeno pa so jih sindikati pozvali, naj nemudoma znova začnejo z delom.

Norveški naftni velikan Statoil, ki ga je 16-dnevna stavka najbolj prizadela, je v izjavi zapisal, da se pripravlja na ponoven zagon proizvodnje na prizadetih ploščadih.

Pri OLF ocenjujejo, da je dosedanja stavka povzročila izpad proizvodnje okoli 240.000 159-litrskih sodov nafte in 11,9 milijona kubičnih metrov zemeljskega plina. Statoil predvideva, da se bo na običajen obseg proizvodnje povrnil v tednu dni.

Spor med delodajalci in delojemalci v naftnem in plinskem sektorju največje zahodnoevropske proizvajalke energentov se vrti okoli pokojnin oziroma ukinitve pokojninskega dodatka za zaposlene, ki se upokojijo pri 62 letih oziroma tri leta pred upokojitveno starostjo v sektorju.

Zaradi tega je začelo stavkati 700 Statoilovih zaposlenih na severnomorskih naftnih in plinskih ploščadih. Vladno zaustavitev stavke sicer spremlja tudi odločitev, da bo o sporu odločila arbitraža, katere odločitev bo zavezujoča za obe strani.

Cene nafte so se v današnjem azijskem elektronskem trgovanju na krilih zaskrbljenosti zaradi morebitne stavke zviševale, po objavi novice o prekinitvi stavke pa so se umirile. Cena za sod nafte brent se je v Londonu znova spustila pod vrednost 100 dolarjev, natančneje se je pocenila za 1,62 dolarja na 98,70 dolarjev za sod.

Za sod teksaške lahke nafte je v New Yorku potrebno odšteti 85,22 dolarja, kar pomeni, da se je nafta pocenila za 77 centov. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.