|  Svet

Medijski škandal na Otoku se širi

Pokvarjeni novinarji in podkupljeni policaji

Britanska policija je v okviru preiskave medijskega škandala, ki se je začel z razkritjem spornih novinarskih praks v tabloidu News of the World in se nato razširil, očitno vzela pod drobnogled še več medijev, med drugim skupini Trinity Mirror in Express Newspapers. Preiskujejo nove primere podkupovanja policistov in tudi vdora v podatke.

Kot je na zaslišanju t.i. Levesonove komisije povedala uslužbenka Scotland Yarda Sue Akers, naj bi med drugim dva policista, zaposlena v strogo varovanih zaporih, prejemala visoke podkupnine tako od novinarjev News International Ruperta Murdocha kot tudi Mirrorja in Expressa. Eden naj bi tako od aprila 2010 do junija 2011 dobil 35.000 funtov. Zadnja sporna plačila naj bi sicer sledila še vse do februarja letos. Namestnica pomočnika komisarja Akersova vodi preiskave o spornem vdiranju v telefone, podkupovanju javnih uslužbencev, tudi policistov, in računalniškem kriminalu v okviru škandala, ki je pretresel medijski svet na Otoku.

Kot je še povedala pred omenjeno komisijo, se njeni podrejeni prebijajo skozi goro elektronskih informacij, da bi našli dokaze za več kot sto trditev o t.i. vdoru v podatke, kamor spadajo hekerski vdori v računalniške sisteme in vdori v zdravstvene kartoteke. Kot piše ameriška tiskovna agencija AP, gre morda za odkritje novih vohunskih tehnik, ki so se jih posluževali novinarji. Podobno novo dimenzijo bi lahko razkrila doslej dva primera, ko naj bi novinarji informacije pridobili iz ukradenih mobilnih telefonov, a na Scotland Yardu po besedah Akersove še niso prepričani, ali se je to dogajalo pogosteje ali gre le za osamljena primera.

Škandal je izbruhnil pred letom dni, ko se je izkazalo, da so novinarji News of the World rutinsko prisluškovali poštnim predalom na mobilnih telefonih tako ali drugače znanih oziroma za javnost zanimivih ljudi. Od takrat se je zadeva močno razširila, tako na nove sporne novinarske prakse, npr. vdiranje v računalnike in podkupovanje policistov, kot tudi na druge medije, sprva v okviru Murdochovega News International, kasneje pa tudi širše. Britanska policija je obenem tarča ostrih kritik, ker se s tem ni resneje soočila že pred sedmimi leti, ko se je ta škandal prvič pojavil. Policija je namreč vedno znova ignorirala bistvene sledi in nove dokaze ter dolgo zatrjevala, da se je prisluškovanja telefonom posluževala le peščica novinarjev.

Doslej so v okviru t.i. operacije Elveden zaradi suma podkupovanja aretirali 41 novinarjev, javnih uslužbencev, policistov in posrednikov, v okviru t.i. operacije Weeting zaradi suma vdiranja v telefone pa 15 novinarjev. V okviru t.i. operacije Tuleta zaradi vdiranja v računalnike je bilo aretiranih še sedem ljudi. Doslej so sicer uradno obtožili le šest oseb, med njimi nekdanjo vodjo News International Rebecco Brooks in njenega soproga. Afero preiskuje t.i. Levesonovo komisijo, ki jo vodi sodnik Brian Leveson in katere ustanovitev je lani odredil premier David Cameron. Pred komisijo so nastopila že tudi številna odmevna imena, od sedanjega in prejšnjega britanskega političnega vrha do zvezdnikov. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.