24. 7. 2012 | Svet
Orožje za množično uničenje spet aktualno
Sirija bi uporabila kemično orožje le v primeru napada iz tujine
Sirija bo uporabila kemično orožje samo v primeru napada iz tujine, je danes poudaril tiskovni predstavnik sirskega zunanjega ministrstva Džihad Makdisi. Ob tem je zavrnil tudi poziv Arabske unije k odstopu sirskega predsednika Bašarja al Asada in zatrdil, da so sirski državljani tisti, ki imajo v rokah usodo vlade.
Kot je na današnji novinarski konferenci še poudaril predstavnik zunanjega ministrstva Džihad Makdisi, Sirija morebitnih zalog kemičnega orožja ne bo nikoli uporabila proti lastnemu ljudstvu. Bodo pa v primeru napada iz tujine generali odločili, kdaj in kako bodo uporabili tovrstno orožje, je dodal. V zadnjem času se namreč krepijo bojazni, da je pripravljen režim predsednika Bašarja al Asada za zadušitev upora, ki v državi traja že več kot 16 mesecev, uporabiti tudi kemično orožje, potem ko so se pojavile vesti o premikih tega orožja po državi.
Da razpolaga s kemičnim orožjem Sirija sicer doslej ni nikoli uradno potrdila, je pa bila to "javna skrivnost" in desetletja del vojaškega ravnotežja. Sirija tudi ni podpisnica mednarodne konvencije, ki prepoveduje proizvodnjo kemičnega orožja. Jordanski kralj Abdulah II. je tako opozoril, da bi lahko v primeru izbruha vsesplošne vojne kemično orožje prišlo v roke skrajnežev, vključno s posameznimi uporniškimi skupinami. Podobno je tudi Izrael v nedeljo izrazil zaskrbljenost, da bi lahko po morebitnem zlomu al Asadovega režima sirsko kemično orožje prišlo v napačne roke.
Kot je poudaril izraelski obrambni minister Ehud Barak, Izrael ne bo dovolil, da bi sirski arzenal kemičnega orožja prišel v roke radikalnih islamističnih skupin, kot so na primer libanonski šiiti ali gibanje Hezbolah. ZDA so se na Makdisijev namig, da bi lahko Sirija kemično orožje uporabila v primeru napada iz tujine, odzvale s svarilom, naj Damask niti ne pomisli na uporabo tega orožja. "Niti pomisliti ne bi smeli na uporabo kemičnega orožja," je dejal tiskovni predstavnik Pentagona George Little in dodal, da je že samo nakazovanje možnosti za uporabo tega orožja povsem nesprejemljivo.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je podobno ocenil, da bi bilo povsem nesprejemljivo, če bi kdorkoli v Siriji razmišljal o uporabi orožja za množično uničenje, kakršno je kemično orožje. Mednarodno skupnost je pozval, naj to dimenzijo pozorno spremlja, da se niti slučajno ne bi kaj dejansko zgodilo. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.