27. 7. 2012 | Politika
Disciplina vrha Cerkve pred človekovimi pravicami
Štuhec v začasnem umiku Urana iz Slovenije ne vidi problema
Teolog Ivan Štuhec pojasnjuje, da cerkev tako kot nekoč partija človekovih pravic ne postavlja na prvo mesto.
© Denis Sarkič
Teolog Ivan Štuhec v začasnem umiku upokojenega nadškofa Alojzija Urana iz Slovenije ne vidi posebej velikega problema, saj ne gre za izgon iz države. Kot je dejal, je tudi človekove pravice treba ločiti od svobodne odločitve podrejanju neki skupnosti, vsak škof pa je po njegovem mnenju podvržen disciplini vrha Cerkve in ne božjemu ljudstvu.
Štuhec iz do zdaj znanih podatkov sklepa, da gre v primeru Urana le za začasen umik iz Slovenije, da bi se razčistilo vprašanje o njegovem domnevnem očetovstvu. Če se nekdo odloči za določeno skupnost, ali je to katoliška, budistična, islamska ali "katera koli že", se s tem svobodno odloči tudi za podrejanje pravilom te skupnosti. "To nima nobene zveze s človekovimi pravicami, govorjenje v tej smeri je popoln nesmisel," je poudaril Štuhec. Tudi sam pa se sprašuje o obstoju dekreta, saj po dosedanjih informacijah, ki so prišle od Urana in tajnika Slovenske škofovske konference Andreja Sajeta, ni govora o dekretu, temveč "bolj o nekem dogovoru med Uranom in Vatikanom oziroma Kongregacijo za škofe".
Ob tem Štuhec poudarja, da sicer ne more špekulirati, vendar pa se mu zdi "malo hecno in čudno", da podporniki Urana govorijo o konstruktu nekaterih v vrhu Cerkve. Zdi se mu namreč malo verjetno, da bi imel ta konstrukt takšen vpliv na kongregacijo v Rimu, da bi tam na tej osnovi "že kar ukrepali". Po njegovih besedah pa je treba ločiti tudi izgon iz države in začasen umik iz države oziroma škofije. "Če že govorimo o tem, pa Cerkev lahko v vsakem trenutku vsakega klerika pokliče in ga prestavi na katero koli mesto na tem svetu, o tem sploh ni nobenega dvoma," je dejal Štuhec in dodal, da pa je druga stvar, ali povedo razlog za to ali ne.
Kot pravi Štuhec, je sicer v Uranovem primeru znana domneva, medtem ko po eni strani niso znana dejstva, po drugi strani pa se ve, da ne gre za izgon iz države. Ko nekdo postane škof, je podvržen disciplini vrha Cerkve, je še povedal Štuhec. Ob tem je izpostavil, da "imamo vsi na nek način pravico vedeti, v čem je problem", a bo po zadnjih informacijah treba počakati, da se stvar razplete.
Informacijo o dekretu Kongregacije za škofe v Rimu, da mora Uran čim prej zapustiti Slovenijo, je v nedeljskih Oznanilih župnije Sv. Jakob ob Savi objavil tamkajšnji župnik Vlado Bizant, ki je tudi Uranov sorodnik. Stres in Uran sta navodilo Vatikana o začasnem Uranovem umiku iz Slovenije potrdila v sredo, Saje pa je v Odmevih za TV Slovenija potrdil, da je vzrok za umik Urana domnevno očetovstvo, in povedal, da se Uran seli v Trst. Podporniki Urana med drugim menijo, da je nekdanji nadškof žrtveno jagnje in da gre za konstrukt nekaterih v vrhu Cerkve, ki jih moti Uranova priljubljenost. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.