27. 7. 2012 | Svet
»Grčija je del evropske družine ter evrskega območja«
Barroso pozval Grčijo k reformam in zagotovil ukrepanje za finančno stabilnost
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je ob srečanju z grškim premierom Antonisom Samarasom Grčijo pozval, naj sprejme reforme in zagotovi obstanek v evrskem območju. Poudaril je, da bodo države z evrom, Evropska komisija in ECB storile vse za zagotovitev finančne stabilnosti v območju z evrom.
Kot so po srečanju sporočili iz Evropske komisije, je Barroso Grke pozval, naj se zavedajo, da bodo druge možnosti, če Grčija ne sprejme potrebnih reform, še težje za ljudi in družbo. Grčija bi z reformami povečala svojo konkurenčnost in si zagotovila boljšo prihodnost ne glede na krizo, je dejal. Dodal je, da so najboljše možnosti za vrnitev k rasti in ustvarjanje delovnih mest znotraj evrskega območja.
Barroso je še dejal, da mu je grški premier zagotovil, da bo koalicijska vlada spoštovala zaveze v okviru drugega programa pomoči in bo pospešila sprejemanje ključnih strukturnih reform, med njimi glede privatizacije, reforme javnega sektorja in ukrepov za preprečevanje utaje davkov. Predsednik Evropske komisije je še menil, da je treba končati z odlašanjem in sprejeti ukrepe, ki bodo prinesli rezultate. Barroso je Samarasu tudi zagotovil, da bo Evropska komisija stala Grčiji ob strani. "Grčija je del evropske družine ter evrskega območja in želimo, da tako tudi ostane," je dejal.
Predsednik Evropske komisije je pozval tudi druge države evrskega območja, naj ohranijo odločenost sprejeti reforme in zagotoviti fiskalno konsolidacijo. Evropska komisija intenzivno dela na oblikovanju bančne unije, je dejal Barroso in dodal, da bo komisija v začetku septembra predstavila zakonski predlog za oblikovanje enotnega nadzornega mehanizma. Predlagali bodo, da se Evropski centralni banki (ECB) naloži nadzorstvene naloge, ki pa bi bili popolnoma ločene od njenih odgovornosti glede monetarne politike. S tem, ko bi ECB prevzela celotno odgovornost za nadzor nad bankami v evrskem območju, bi se povečalo zaupanje med bankami in s tem finančna stabilnost evrskega območja, je dejal Barroso.
"Vlade članic evrskega območja in evropske institucije, vključno z Evropsko komisijo in ECB, bodo storile vse potrebno, da zagotovijo finančno stabilnost evrskega območja," je zagotovil. Iz Grčije, kjer se od torka mudijo predstavniki Evropske komisije, ECB in Mednarodnega denarnega sklada (IMF), so danes prišle informacije, da je Grčija pripravila načrt, kako bo v naslednjih dveh letih privarčevala dodatnih 11,6 milijarde evrov, k čemer se je zavezala v zameno za drugo finančno pomoč. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.