Arabske športnice v olimpijskem mestu

Savdske oblasti so v sodelovanje svojih športnic privolile le pod pogojem, da tekmujejo zakrite

Katarska košarkašinja Amal Mohammed Awad.

Katarska košarkašinja Amal Mohammed Awad.
© Brigitte Lacombe

Letošnje olimpijske igre v Londonu so prelomne za športnice, ki prihajajo iz bolj konservativnega dela Arabskega polotoka. Katar in Savdska Arabija, dve monarhiji, kjer je državna religija islam, sta namreč letos na olimpijado prvič poslala tudi ženske tekmovalke. Že pred odprtjem iger pa so v središču Londona odprli razstavo Hey'Ya (v angleščini Let's Go oz. Gremo), ki s pomočjo video posnetkov in velikih fotografskih platen slavi arabske športnice, od amaterk do olimpijk.

Avtorici sta Francozinji, sestri Marian Lacombe, ki je avtorica dokumentarnih filmov, in Brigitte Lacombe, fotografinja. Skupaj sta prepotovali Katar, Savdsko Arabijo in Maroko, da sta v objektiv ulovili podobe ženske moči in vztrajnosti. Brigitte je o sedemmesečnem sodelovanju s športnicami povedala, da je bilo »čutiti frustracije s strani nekaterih žensk, a so, ne glede na to, izjemno osredotočene. Naredile bodo vse, kar je treba za sodelovanje v športu.«

Sestri Lacombe so za projekt najeli pri Organizaciji katarskih muzejev, saj si katarske oblasti namreč že dalj časa trudijo pridobiti gostiteljstvo olimpijskih iger v prihodnjih letih. Po neuspelih poskusih za leti 2016 in 2020 se po poročanju Reutersa spet potegujejo za organizacijo OI leta 2024. Zaradi tega skušajo Mednarodnemu olimpijskemu komiteju sedaj dokazati, da ne diskriminirajo in ne omejujejo žensk pri ukvarjanju s športom, to držo pa so podprli s tem, da so letos sodelovanje na olimpijadi prvič dovolili štirim ženskam. Po navedbah Guardiana so se tudi v Savdski Arabiji po dolgih pogajanjih in obsežnem lobiranju komiteja odločili, da bosta na igrah letos prvič sodelovali dve njihovi športnici.

Noor Al Malki je sedemnajstletnica iz Katarja, ki bo v Londonu nastopila v disciplini teka na 100 metrov. Fotografija, objavljena na razstavi Hey'Ya, jo prikazuje s tesno prilegajočo se ruto na glavi. V svojem posnetku pravi, da je bila sprva preveč sramežljiva in zato ni mogla teči brez svoje običajne tančice, a so jo k nošnji manj zakrivajoče rute spodbudili njeni bratje. Prav tako sedemnajstletna katarska strelka Reem Al Sharsani je mnenja, da se stvari za njeno generacijo mladih žensk spreminjajo na bolje. »Prej ženske niso smele ven in se niso smele ukvarjati s športom, a se je vse spremenilo, ko je Katar leta 2006 gostil Azijske igre. Takrat so se ženske začele zavedati, da tudi one lahko sodelujejo,« je še dodala Al Sharsani. Njena sestra Yasmian igra golf, ustanovila je Katarski golf klub za ženske in zelo optimistično gleda v prihodnost športnic v arabskem svetu: »Tako sem ponosna na vse te ženske. Celemu svetu želim pokazati, da lahko storimo karkoli, tudi če smo zakrite. Za nas ne bo več ovir.«

V Savdski Arabiji je kljub dvema tekmovalkama na olimpijadi ženskam v športu še vedno zelo težko. Že sam vstop v športne klube je ženskam prepovedan, kaj šele, da bi tekmovale za katerega. Tudi deklice v javnih šolah se ne smejo udejstvovati v športnih aktivnostih, to v bistvu velja za vse ženske v javnosti. Edina možnost je, da se s tem ukvarjajo zasebno, dober primer je Green Team ali Zelena ekipa - ženska košarkaška ekipa, ki igra na vrtu ene izmed dveh kapitank, Maysan Al Sowayigh. Druga kapitanka, Maysan Mamoun, sanja o tem, da bi se nekoč vse savdske ženske lahko s športom ukvarjale odprto in brez skrivanja. Mamounova je mnenja, da prepoved športa za ženske v javnosti ne bo trajala večno, in pravi, da so z ostalimi košarkašicami »pionirke, ki bodo odprle vrata za druge.«

Savdske oblasti so v sodelovanje svojih športnic privolile le pod pogojem, da tekmujejo zakrite, zato je za eno izmed dveh olimpijk sanj o tekmovanju na največjem svetovnem športnem spektaklu morda konec. Po poročanju The Daily je Mednarodna judo zveza včeraj sporočila, da savdski judoistki Wojdan Ali Seraj Abdulrahim Shahrkhani ne bodo dovolili tekmovati z islamskim naglavnim šalom oz. hidžabom. Njihov predstavnik za javnost je razložil, da se v judu uporabljajo prijemi, podobni dušenju in davljenju, in da je lahko pri uporabi teh prijemov pokrivalo hidžab lahko nevarno. Savdske oblasti še niso sporočile, če bo devetnajstletna Shahrkhanijeva morala domov.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.