10. 8. 2012 | Politika
Dnevnik: Premier Janša je zelo zadolžen
© Denis Sarkić
Predsednik vlade Janez Janša je januarja letos pri avstrijski banki BKS Bank AG z ženo Urško Bačovnik Janša najel posojilo v vrednosti 125.000 evrov, poroča današnji Dnevnik. Zakaj sta najela posojilo ni znano, sta pa zakonca po Dnevnikovih izračunih v dobrih dveh letih najela za 442.000 evrov posojil.
Janša naj bi zadnje posojilo najel prav na dan, ko je 50 poslancev iz petih parlamentarnih strank v državni zbor vložilo predlog za izvolitev Janše za predsednika vlade. Zakonca sta za najem posojila zastavila stanovanje na Mesarski cesti v Ljubljani, ki sta ga septembra 2010 kupila za 325.000 evrov.
Po Dnevnikovih informacijah sta zakonca Janša najela posojilo z obrestno mero 6-mesečni euribor + 1,8 odstotka, ki bo zapadlo januarja 2027. Posojilo sta najela v Celovcu, poroča Dnevnik, čeprav ima BKS Bank v Sloveniji več podružnic. Na tujih bankah, Unicredit in Sparkasse, je Janša že pred tem najel dva kredita. Leta 2009 je najel kredit pri Sparkasse, z njim pa sofinanciral nakup stanovanja na Mesarski cesti.
Nakup hiše v Velenju, ki jo je pri Unicreditu zastavil za 172.000 evrov vredno posojilo, je po poročanju časnika Janša financiral s prodajo stanovanja v središču Ljubljane. To stanovanje je Janša leta 2005 kupil od Imosa, podatki pa izhajajo iz dokumentov, ki jih je Janša novembra lani pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami objavil na Facebooku.
Dnevnik je ob tem še spomnil, da je Janša decembra lani pojasnil, da njegova žena odplačuje posojilo v višini 145.000 evrov, kar na mesec predstavlja približno polovico njene plače. Posojilo je namenjeno nakupu stanovanja na Mesarski cesti, je še takrat pojasnil Janša. Pri Dnevniku tako ugotavljajo, da sta zakonca v primeru, da Urška Bačovnik Janša z omenjenim posojilom ni refinancirala posojila, najetega za stanovanje na Mesarski, v dobrih dveh letih skupaj najela 442.000 evrov posojila.
Ob tem v Dnevniku dodajajo, da je Janša julija prejel 3102 evra neto plače, že lani pa je razkril, da samo za posojilo banki Unicredit plačuje mesečni obrok v višini 1100 evrov. Po izračunih omenjenega časnika mesečni obrok zadnjega kredita znaša med 850 in 900 evrov. Za vračilo teh dveh posojil Janša torej porabi dve tretjini plače, Dnevnik pa dodaja, da bo tako visoke anuitete moral odplačevati še petnajst let.
Dnevnik je ob tem spomnil, da Komisija za preprečevanje korupcije s predsednikom vlade še vedno ni opravila razgovora v okviru postopkov nadzora nad premoženjskim stanjem funkcionarjev. Na komisiji za preprečevanje korupcije so za STA pojasnili, da so pred meseci začeli z rednim nadzorom nad premoženjskim stanjem vseh funkcionarjev, ki so hkrati tudi predsedniki parlamentarnih strank. Med njimi je torej tudi predsednik vlade, ta postopek pa je še v teku, so zapisali.
Razgovori z zavezanci se po pojasnilu komisije opravljajo če in ko postopek preide v fazo, da je izvedba razgovora potrebna za razjasnitev dejanskega stanja. Kdaj in s katerimi zavezanci bo komisija opravila razgovore, pa se javnosti vnaprej ne obvešča, dodajajo.
So pa pojasnili, da je institut nadzora nad premoženjskim stanjem med drugim namenjen tudi razjasnitvi okoliščin v zvezi s prihodki in odhodki, ki nakazujejo morebitno nesorazmerje z uradno prijavljenimi prihodki. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.