15. 8. 2012 | Politika
»Satan izkorišča slabosti Cerkve«
Stres na Brezjah pozval k zvestobi do Cerkve
Kadar se Cerkev znajde v težavah, od svojih otrok upravičeno pričakuje, da ji bodo ostali zvesti in ji ne bodo obrnili hrbta, je poudaril Stres.
© Matej Leskovšek
Ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres je na današnji praznični maši pred baziliko Marije Pomagaj na Brezjah nagovoril več tisoč zbranih vernikov. Opozoril je, da brez Cerkve ne bi bilo krščanske vere in pozval k zvestobi do nje tudi, ko se znajde v težavah. Stres je v nagovoru izpostavil, da brez Cerkve ne bi bilo krščanske vere, saj se vera posreduje in ohranja samo v njej.
"Preko nje nam dotekajo tolažba, moč in upanje, da lahko v težkih trenutkih vzdržimo in ostanemo zvesti," je dejal in poudaril, da je Cerkev naša mati, ki skrbi za našo vero in zvestobo Jezusu Kristusu, a tudi sama potrebuje našo sinovsko in hčerinsko vdanost in podporo. Vendar so v članih Cerkve navzoči tudi grehi in nepopolnosti, je spomnil Stres in dodal: "Te nepopolnosti velikokrat močno čutimo in zaradi njih trpimo. Kljub temu pa Cerkev še vedno ostaja naša mati." Prav tako kot imamo eno samo mater in domovino, imamo tudi samo eno Cerkev. "Vsem trem dolgujemo sinovsko ali hčerinsko ljubezen in zvestobo, pa tudi skrb in odgovornost," je izpostavil nadškof.
"Kadar se katera koli od njih znajde v težavah, od svojih otrok upravičeno pričakuje, da ji bodo ostali zvesti in ji ne bodo obrnili hrbta. To ne pomeni, da si smemo zatiskati oči in ušesa pred tistim, kar ni prav. Pomeni pa, da smo v svojih sodbah dobronamerni, pošteni, pravični in resnicoljubni, da iščemo rešitve, da za Cerkev molimo, se v njeno delovanje zavzeto vključujemo z dobrimi deli in zanjo darujemo svoje trpljenje," je še pozval Stres, ki vir moči vidi v slogi in edinosti.
V narodnem Marijinem svetišču na Brezjah se je do konca današnje osrednje slavnostne maše ob velikem šmarnu, ki je kot državni praznik dela prost dan, zbralo preko 5000 ljudi iz vse države. Na Brezje so se po podatkih redarjev Turističnega društva Brezje, ki so poskrbeli za parkiranje, pripeljali s približno 1700 avtomobili, kar je nekoliko več kot lani. Med zbranimi na slovesnem bogoslužju pa danes ni bilo vidnejših političnih predstavnikov. Tako kot Stres so tudi drugi slovenski škofje, ki so maševali v škofijskih Marijinih svetiščih, obnovili posvetitev slovenskega naroda Mariji, kar so prvič storili leta 1992. Škofje so v svojih nagovorih poudarili pomen vere in pri tem izpostavili Marijin zgled, nekateri pa so se dotaknili tudi aktualnih razmer v Cerkvi.
Mariborski nadškof Marjan Turnšek, ki je maševal na Ptujski Gori, je med drugim omenil, da Cerkev na Slovenskem "od znotraj in od zunaj pretresa marsikaj: nekateri iščejo v njej slabosti in škandale in jih seveda najdejo, drugi v njej trpijo, molijo in delajo dobro". V grešnosti svojih članov je Cerkev po njegovih besedah potrebna "kesanja, spreobračanja in evangeljskega prenavljanja, da ne bi bila v pohujšanje svetu". "Kot ljubimo lastno mater, ljubimo tudi svojo Cerkev," je pozval mariborski nadškof. V Cerkvi po njegovih besedah kljub njeni slabosti "deluje Kristusova moč, ki je moč ljubezni, ki je močnejša od smrti", Marija pa vsem članom Cerkve ostaja "znamenje trdnega upanja in tolažbe".
Murskosoboški škof Peter Štumpf je v nagovoru pri maši v Turnišču dejal, da pomanjkanje pokorščine ruši avtoriteto in uničuje red pravne države, v Cerkvi pa povzroča zmedo in pohujšanje. Po tem ko je v javnosti odmeval dogovor o umiku upokojenega nadškofa Alojza Urana v tujino, je Štumpf danes poudaril, da Cerkev sloni na papeževi avtoriteti, ki so jo deležni tudi škofje. "Škof se ne more ravnati po zahtevah javnosti, kdaj, kako in komu naj spregovori o perečih zadevah Cerkve in kako naj ukrepa," pravi škof in dodaja, da četudi nanj izvaja pritisk cela Slovenija, ne bo storil nečesa, kar ni v skladu z njegovo vestjo. Slovenski škofje so po njegovih besedah "v tem težkem trenutku za Cerkev na Slovenskem med seboj v polni edinosti, bratstvu in ljubezni".
Celjski Škof Stanislav Lipovšek je pri maši v Petrovčah izpostavil, da je Marija upanje in tolažba potujočemu Božjemu ljudstvu. V času, ko se soočamo z zaskrbljujočimi pojavi in posledicami vsesplošne krize, je današnji praznik "znamenje, ki jasno govori, da na tem svetu niso samo problemi in tegobe, niso samo temine, ampak je na ta svet, v naše življenje posijala luč, ki še vedno sije. In ta luč je Jezus Kristus". Z nepravilnostmi in zlorabami znotraj Cerkve se je potrebno "resno soočati in vedno računati s tem, da Cerkev, družino Božjih otrok, sestavljamo ljudje, ki smo grešna bitja". Kot je dodal Lipovšek, je treba napake in grešna dejanja popraviti, za kar morajo poskrbeti ustrezne službe.
Tudi novomeški škof Andrej Glavan, ki je maševal v cerkvi na Zaplazu, se je dotaknil temnih oblakov gospodarske in finančne krize, ki je po njegovem v veliki meri posledica krize moralnih vrednot. Krizo v Cerkvi na Slovenskem "zaradi znanih problemov v Mariboru in Ljubljani" pa je škof pripisal hudobnemu duhu, ki se bori proti Kristusu in njegovi Cerkvi: "Dogodkov na Slovenskem ni mogoče razumeti drugače. Satan izkorišča resnične slabosti Cerkve in njenih sinov za boj proti zmagi Božjega kraljestva - kraljestva pravičnosti, miru in ljubezni. S svojim repom hoče narediti čim večjo zmedo in ugasiti čim več idealov v človeških srcih." (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.