|  Svet

»Grški uspeh je evropski uspeh«

Hollande: Grčija mora dokazati svojo kredibilnost

Grčija mora ostati v območju z evrom, a mora tudi dokazati svojo kredibilnost pri obljubah, da bo znižala proračunski primanjkljaj, je po srečanju z grškim premierom Antonisom Samarasom poudaril francoski predsednik Francois Hollande. Da so pripravljeni iti do konca, morajo dokazati tudi grški voditelji, je menil.

Samaras pri evropskih voditeljih poskuša doseči, da bi rok za dodatne varčevalne ukrepe, ki jih mora Grčija izvesti v zameno za drugi paket pomoči držav z evrom in Mednarodnega denarnega sklada (IMF), podaljšali za dve leti. Hollande je poudaril, da bo odločitev glede tega vprašanja mogoče sprejeti komaj po poročilu trojke - Evropske komisije, Evropske centralne banke (ECB) in IMF. Kar pa se tiče prihodnosti Grčije v območju z evrom, je bil zelo jasen. "Tega vprašanja ne bi smeli ponavljati: Grčija je v območju z evrom," je poudaril.

Hollande je predsedniški boj v Franciji dobil tudi z obljubo, da se bo osredotočal ne le na varčevanje, pač pa tudi na gospodarsko rast. V primeru Grčije se mu zdi vztrajanje pri obljubljenih ukrepih vendarle nujno. "Grčija mora dokazati kredibilnost svojega programa in pripravljenost njenih voditeljev, da stvar izpeljejo do konca, a na način, ki ga bo prebivalstvo lahko preneslo," je dejal po srečanju v Elizejski palači.

Samaras je sicer izrazil prepričanje, da Grčija ne bo izključena iz območja z evrom. "Mislim tudi, da lahko dosežemo naše cilje in naše zaveze, zmanjšamo primanjkljaj in dolg ter dokončamo strukturne spremembe, ki smo jih začeli," je dejal. "Grški uspeh je evropski uspeh," je še menil. V petek je Samarasa v Berlinu sprejela nemška kanclerka Angela Merkel. Tudi ona se je zavzela za to, da se počaka na poročilo trojke. Je pa prav tako izrazila trdno podporo Grčiji kot državi z evrom. Njena odločnost je bila po mnenju analitikov zelo prepričljiva.

Kot je dejala nemška kanclerka, sta se s Hollandom v četrtek zvečer na usklajevalnem srečanju strinjala, da mora Grčija ostati del evrskega območja, a tudi, da mora izpolniti dane zaveze in pričakovanja. "In pri tem bosta tako Nemčija kot Francija podpirala Grčijo, kot se le da, da uresniči te zadane zaveze," je dodala. Samaras je v Berlinu poudaril, da bo njegova država izpolnila dane obljube. Zagotovil je, da Grčija ne želi več denarja, zgolj več "prostora za dihanje".

V zameno za novi, 130 milijard evrov vredni paket pomoči IMF in držav z evrom, je Grčija obljubila obsežne reforme in okoli 11,5 milijarde evrov prihrankov v letih 2013 in 2014. Kje varčevati, je v Grčiji občutljivo politično vprašanje. Kasneje so se pojavile še ocene, da je luknja v grških javnih financah dejansko bližje 14 milijardam evrov. Samaras si zato želi, da bi lahko varčevalne ukrepe raztegnil do leta 2016. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.