28. 8. 2012 | Svet
Srbija čaka datum
Kacin: Beograd mora okrepiti pravno državo, datuma za pristopna pogajanja letos še ne bo
Več srbskih medijev, med njimi tudi Beta, je sicer poročalo, da je Kacin ob tokratnem obisku Srbijo še posebej opozoril na problem spornih privatizacij.
© Denis Sarkič
Poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo Jelko Kacin (Alde/LDS), ki se mudi na večdnevnem obisku v Srbiji, se je sestal s srbskim predsednikom Tomislavom Nikolićem. Kot je povedal za STA, sta govorila o konkretnih korakih, ki jih mora Srbija čim prej sprejeti, da okrepi pravno državo in dokaže EU, da je resnično zavezana evropski poti.
Kot je v telefonskem pogovoru pojasnil evropski poslanec, so bili na srečanju z Nikolićem v ospredju "bližnji izzivi Srbije in sporočila, ki jih pričakujemo iz Srbije", da bi lahko ta čim prej dobila datum za začetek pristopnih pogajanj z EU. Status kandidatke za članstvo v EU je sicer Srbija dobila marca letos, nanj pa je dolgo čakala. Omenjenega datuma Srbija pa letos po besedah Kacina "zagotovo še ne bo dobila". "Inštitucije so šele formirane, mi pa potrebujemo zelo konkretne dokaze in spremembe. A v prihodnjem letu ta koalicija že lahko pokaže dovolj rezultatov, da bi bilo to mogoče," je povedal.
Kot je Kacina še pred srečanjem z Nikolićem navajala beograjska tiskovna agencija Beta, morajo "nove garniture" v Srbiji sposobnost za začetek pristopnih pogajanj dokazati predvsem pri vprašanjih, kot so "fiskalna konsolidacija države in nadaljevanje pogajanj z IMF, boj proti organiziranemu kriminalu in korupciji, nadaljevanje reforme pravosodja". Po srečanju s srbskim predsednikom pa je evropski poslanec po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug med drugim povedal, da sta se strinjala, da "je sistemska korupcija rak rana te družbe".
Več srbskih medijev, med njimi tudi Beta, je sicer poročalo, da je Kacin ob tokratnem obisku Srbijo še posebej opozoril na problem spornih privatizacij. Na programu ima tako tudi obiske v nekaterih podjetjih, v katerih so zaznali "zlorabe s strani države ob privatizaciji". S tem problemom se v Evropskem parlamentu ukvarjajo že zelo dolgo, je pojasnil. V njegovem poročilu o Srbiji je tako posebej naštetih 24 spornih privatizacij, ki jih je treba pregledati. "V nekaterih firmah že desetletja blokirajo prihodnost teh firm, samo zato ker vodijo nekakšne preiskave, ki pa so namenjene zgolj uničevanju in zavlačevanju."
Tanjug je glede tega med drugim navedel Kacinovo izjavo, da se v Srbiji "vse tiste, ki so uspešni, duši ter enostavno podučuje in pošilja na dopust, da bi razmislili, ali je ceneje plačati ali pa sedeti in, kaj pa vem, plesti nogavice". "To je preprosto nerazumljivo, to ni evropska Srbija," je dejal. Na vprašanje, ali sta z Nikolićem govorila tudi o drugih vprašanjih, povezanih s približevanjem Srbije EU, kot je npr. vprašanje Kosova, pa Kacin ni želel odgovoriti. Dejal je le, naj o tem raje spregovori predsednik Nikolić sam. Iz Nikolićevega urada so v zvezi s tem po pisanju Tanjuga sporočili, da sta se sogovornika strinjala, da je treba čim prej vzpostaviti dialog med Beogradom in Prištino na visoki politični ravni.
Nikolić naj bi med drugim poudaril, da še obstajajo določene nejasnosti glede tega, kaj točno je podpisala prejšnja vlada, ter da neudeležba na regionalnih srečanjih zaradi prisotnosti predstavnikov Kosova škodi le Srbiji sami. Dejal je še, da je vstop Srbije v EU želja vsakega resnega politika v državi, vendar pa ne za vsako ceno, piše Tanjug. Kacin se bo v okviru obiska v Srbiji v torek med drugim srečal še s srbskim predsednikom vlade Ivico Dačićem. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.