|  Svet

»V interesu Srbije je, da sodeluje na srečanjih«

Srbija odpravila oviro za sodelovanje na srečanjih s Kosovom

Vendarle se ne bomo žrtvovali zaradi zvezdice in opombe, je sporočil Ivica Dačić in poudaril, da mora biti vsebinska bitka tista za pravice Srbov na Kosovu, ne pa za zvezdico in opombo.

"Vendarle se ne bomo žrtvovali zaradi zvezdice in opombe," je sporočil Ivica Dačić in poudaril, da mora biti vsebinska bitka tista za pravice Srbov na Kosovu, ne pa za zvezdico in opombo.
© Arhiv Mladine

Srbska vlada je v nedeljo zvečer odločila, da bo Beograd poslej sodeloval na regionalnih srečanjih, na katerih sodeluje tudi Priština. S tem je končala oster spor in naredila korak naprej v odnosih s Kosovom, kar je eden od pogojev za začetek pristopnih pogajanje z EU. Premier Ivica Dačić je sicer poudaril, da ne gre za popuščanje Prištini.

Kot je v nedeljo sporočila srbska vlada, so t. i. navodilo za ravnanje predstavnikov državni organov na regionalnih srečanjih, na katerih sodelujejo tudi predstavniki Prištine, sprejeli s ciljem zmanjšanja gospodarske škode, ki je bila posledica odsotnosti srbskih predstavnikov na tovrstnih srečanjih, poročajo tuje tiskovne agencije. Srbija ne priznava enostranske razglasitve neodvisnosti Kosova, a sta strani ob posredovanju Bruslja februarja dosegli dogovor, ki naj bi vodil v sodelovanje obeh na regionalnih srečanjih. Dogovor je določil, da Kosovo na regionalnih srečanjih nastopa pod imenom Kosovo, ki mu je dodana zvezdica, ta pa uvaja opombo, da ta napis ne prejudicira statusa Kosova in je v skladu z resolucijo ZN 1244 in mnenjem Meddržavnega sodišča o kosovski deklaraciji o neodvisnosti.

A strani sta dogovor različno tolmačili. Beograd je namreč vztrajal, da se besedilo opombe na regionalnih srečanjih vidi že na napisu oz. tabli z napisom Kosovo, medtem ko je Priština vztrajala, da je na tovrstnem napisu zgolj z zvezdico označeno Kosovo. Srbska vlada je sedaj odločila, da ni več nujno, da je že na napisu Kosovo tudi besedilo opombe. Mora pa biti besedilo opombe, ki jo uvaja zvezdica - ta ostaja na samem napisu, navedeno vsaj ob prvi omembi Kosova v vseh dokumentih. Odločitev srbske vlade je komentiral tudi premier Dačić, ki je za televizijo B92 poudaril, da Srbija mora sodelovati na mednarodnih srečanjih, tudi če na njih sodelujejo predstavniki Kosova in ne glede na to, kako je Kosovo predstavljeno.

"V interesu Srbije je, da sodeluje na srečanjih, saj ob nesodelovanju na teh srečanjih tudi ne more predstaviti svojih stališč," je dejal, ob tem pa poudaril, da ne gre za popuščanje Prištini. Kot je dodal, omenjena opomba, s katero mora biti Kosovo predstavljeno na srečanjih, pravzaprav "niti ne more biti napisana na samem napisu, ki stoji pred nekim predstavnikom Kosova".

"Vendarle se ne bomo žrtvovali zaradi zvezdice in opombe," je sporočil Dačić in poudaril, da mora biti vsebinska bitka tista za pravice Srbov na Kosovu, ne pa za zvezdico in opombo. Srbski premier, ki ga v torek pričakujejo v Bruslju, je sicer danes povedal tudi, da so oblikovali posebno ekipo, ki bo preučila sporne privatizacije v Srbiji. Poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo Jelko Kacin je medtem danes pozdravil odločitev srbske vlade. Kot je navedel Kacin, ki je o tej temi minuli teden v Beogradu govoril s srbskimi predstavniki, se s to odločitvijo končno odpirajo možnosti za aktivno regionalno in gospodarsko politiko Srbije.

"Vlada Srbije je s to odločitvijo poslala pozitivno sporočilo v regijo in v Evropo in ponudila svojevrstno zagotovilo, da bodo tudi ostali dogovori iz dialoga Beograda in Prištine kmalu uresničeni. Pred prihodom premiera Ivice Dačića v Bruselj to predstavlja pravo sporočilo v pravem trenutku," je še zapisal Kacin, kot so sporočili iz njegove pisarne. Evropska komisija bo predvidoma oktobra objavila poročilo o napredku Srbije v EU. Največje vprašanje za kandidatko je, ali bo v njem priporočila začetek pogajanj. Zadnjo besedo imajo članice unije, ki o tem odločajo s soglasjem. Po najboljšem možnem scenariju bi lahko Srbija pogajanja začela decembra. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.