7. 9. 2012 | Politika
V DZ o Janševih izjavah?
© Borut Krajnc
Pozitivna Slovenija zahteva sklic izredne seje DZ, na kateri bi jih premier Janez Janša seznanil z realnim stanjem v Sloveniji. Kritični so tudi do Janševih izjav o finančnem stanju države. Medtem pa v Janševem kabinetu ocenjujejo, da so ključni razlogi za sedanje stanje v državi v prepozni ali neustrezni reakciji vlade Boruta Pahorja na krizo.
Poslanska skupina Pozitivne Slovenije je v zahtevi za sklic izredne seje navedla nekaj Janševih izjav glede javnofinančnega stanja Slovenije. Ob zahtevi izredne seje želijo, da ga DZ pozove k državotvorni in odgovorni drži ali pa ga, če tega "ni zmožen", poslanci pozovejo k odstopu.
Predsednik državnega zbora in Državljanske liste Gregor Virant se sicer še ni odločil, ali bo sejo sklical. Kot je pojasnil, zahteva za sejo "vsebuje določene elemente, za katere je po naši ustavi predvidena interpelacija ali konstruktivna nezaupnica". Zato se bo o tem posvetoval še z zakonodajno-pravno službo DZ in pravnikom Mirom Cerarjem.
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer pa je zagotovil, da ne napovedujejo konstruktivne nezaupnice zoper premiera, saj da so za interpelacijo ali nezaupnico po poslovniku drugačni postopki.
V PS želijo razpravo in odgovore o realnem stanju v Sloveniji. "Opozicija nič ne ve o tem, kar ve predsednik vlade. Mi ne vemo, kje smo," je dejal Möderndorfer. Spomnil je na več nasprotujočih si izjav koalicijskih partnerjev glede stanja v Sloveniji, tudi glede tega, ali bi Slovenija utegnila zaprositi za denarno pomoč. Nič se ne ujema s tem, kar govori predsednik vlade, je še dodal vodja poslancev PS.
Tisti, ki namiguje na to, da bi ta izredna seja lahko bila poziv predsedniku vlade, naj odstopi, po Möderndorferjevih ocenah ne pozna poslovnika DZ ali pa išče razloge za to, zakaj te izredne seje ne bi bilo.
V Janševem kabinetu pa so pojasnili, da bo vlada poslancem opozicije z veseljem pojasnila prave razloge za sedanje stanje v državi in razloge za padanje bonitetnih ocen. "V Evropi in v svetu je splošno znano, da so ključni razlogi v skrivanju dejanskega stanja v prejšnjem mandatu ter posledično prepozni ali neustrezni reakciji Pahorjeve vlade na krizo," za zapisali v kabinetu premiera. Med razlogi za skrivanje pravega stanja pa je "najpomembnejši strah vplivnih posameznikov, ki so že drugič v obdobju iste generacije izropali slovenske banke".
Po mnenju vodje poslancev SDS Jožeta Tanka so z zahtevo za sklic izredne seje doživeli "piko na i dosedanjim blokadam in spotikanjem," ki naj bi jih bili deležni predvsem od PS. Kot je ocenil, je zahteva za sklic seje "politikanstvo najslabše vrste". Z zahtevo naj bi v PS po Tankovih besedah želeli odvrniti pozornost od resnih in pravih težav ter njihovih pravih povzročiteljev v bančnem in gospodarskem sistemu na tiste, ki se trudijo reševati krizo in težave. "Jasno, da je predsednik vlade na vrhu te piramide," je dodal.
Izpostavil je še, da stanje v državni ni dobro. Ob tem pa se mu zdi zanimivo, da se je PS "z neko idejo izredne seje na temo finančnih razmer zbudila šele po sedmih mesecih".
PS sicer k zahtevi za sejo ni povabil poslancev SD, vendar je vodja te poslanske skupine Janko Veber komentiral tudi opozorila Janše glede morebitne prošnje EU za finančno pomoč. Dejal je, da so bila v času Pahorjeve vlade opozorila realna in pravočasna. Kot je pojasnil, so sami takrat ponujali rešitve in reforme, da bi omogočili gospodarsko rast, "s sedanjim premierom pa je situacija drugačna".
Bo pa izredna seja po oceni Vebra priložnost, da spregovorijo o dejanjih in izjavah premiera, ki po njegovem mnenju uničujejo slovensko ekonomijo.
Da je Slovenija še vedno sposobna zadržati ekonomsko suverenost, če bo le dovolj politične modrosti, pa je dejal predsednik SLS Radovan Žerjav. Kot je poudaril, je treba pustiti ob strani politična in taktična preigravanja, ki so žal še vedno postavljena pred ključna nacionalna vprašanja.
Žerjav je glede zahteve za izredno sejo dejal, da je "DZ hram demokracije, tam je prostor za pogovor in kresanje mnenj". Na vprašanje, kako sicer ocenjuje Janševe izjave glede javnofinančne stabilnosti države, je odvrnil, da se sam ukvarja zlasti s tem, kako najti rešitev, da bi Slovenija zadržala ekonomsko suverenost.
Po mnenju predsednice NSi Ljudmile Novak bi bila izredna seja DZ na mestu, če bi bila zaprta za javnost in bi se DZ lahko dejansko seznanil s položajem v Sloveniji oz. o celotni javnofinančni situaciji. Ta je po ocenah Novakove slaba, vendar "imamo še vedno čas, da to izboljšamo".
Poudarila je pomen ukrepov in potrebo po soglasju politike. Med drugim je tudi ocenila, da predsednik PS Zoran Janković ve, da je situacija resna, vendar "vedno znova išče izgovore, zakaj nečesa ne bi naredili". Tako ravnanje opozicije pa škoduje mednarodnemu ugledu Slovenije in poslabšuje bonitetne ocene, je ocenila. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.