4. 10. 2012 | Politika
»Sodniki morajo biti zgled vsem državljanom«
Pličanič napoveduje reforme za učinkovitejše in hitrejše sodstvo
Roblekova poudarja, da so vsi sodniki zavezani zakonom in etičnemu kodeksu, po katerem morajo delovati.
© Matej Leskovšek
Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič je po sestanku s predsednico Slovenskega sodniškega društva Janjo Roblek napovedal reforme v smeri učinkovitejšega in hitrejšega delovanja sodstva. Roblekova je napovedala, da bodo predloge natančno preučili in se do njih opredelili, upa pa, da bodo za to imeli dovolj časa. Pličanič je tako napovedal spremembe v treh vsebinskih sklopih delovanja sodstva.
Prvi je razbremenitev sodstva tistih pristojnosti, za katere ni nujno, da jih opravljajo sodniki. Gre denimo za nepravdne zapuščinske postopke, ki naj bi jih v prihodnje opravljali notarji, in za mediacije. Obenem naj bi z reformami po besedah ministra bolj jasno postavili mejo med izvršilno in sodno vejo oblasti, ko gre za vprašanje upravljanja sodišč. "Prepričan sem, da je tu treba okrepiti pristojnost sodne veje oblasti," je poudaril Pličanič. Kot je pojasnil, bi bila v tem sklopu ključna sprememba ta, da bo predsednik vrhovnega sodišča, potem ko bo imenovan v DZ, sam imenoval sodnike hierarhično nižjih sodišč.
Po besedah Pličaniča je namreč vrhovno sodišče na vrhu sodstva, zato je prav, da ima njegov predsednik takšne pristojnosti, s katerimi lahko svojo odgovornost tudi uveljavlja. "Če se točno ve, kje je odgovornost skoncentrirana, in ne tako kot zdaj, ko je razpršena, potem bo to odgovornost lažje uveljavljati," je pojasnil. Tretji sklop sprememb pa se nanaša na spremembe kazenskega in pravdnega postopka. V ta sklop med drugim sodijo nekatere spremembe sodnega reda in spremembe v sodnem managementu, s katerimi bi dosegli hitrejše in učinkovitejše sojenje, je pojasnil minister za pravosodje in javno upravo. Cilj vseh sprememb je po njegovih besedah povečanje zaupanja v sodstvo oz. v pravno državo.
Roblekova je v zvezi s predstavljenimi predlogi napovedala, da jih bodo temeljito preučili ter nanje podali pripombe in predloge. Si pa v sodniškem društvu želijo, da bi imeli dosti časa, da bi se do sprememb lahko opredelili. "Zavedam pa se, da so določene spremembe potrebne," je povedala Roblekova. Sogovornika sta se sicer dotaknila tudi zadnjih medijskih razkritij, povezanih s stečajnimi upravitelji. Strinjala sta se, da je v takšnih primerih zelo pomemben umirjen in argumentiran odziv sodniške stroke, zlasti zato, da bi s tem zaščitili tiste sodnike, ki svoje delo opravljajo predano in pošteno.
Minister je dejal, da je po njegovi oceni sodniško društvo eno od najbolj poklicanih in kompetentnih, da se do takšnih dogodkov opredeli. "Pomembno pa je tudi, da se stvari, ki so negativne, ne skriva, temveč jih je treba kot take opredeliti in razčistiti," je povedal. Roblekova pravi, da je treba vsak takšen in podoben primer vsestranko razčisti. Po njeni oceni je pomembno pustiti pristojne organe, da opravijo svoje delo, ter priti zadevi do dna. Sodniško društvo je namreč v tej zadevi že prejelo poročilo predsednika okrožnega sodišča, počakali pa bodo na vsa ostala poročila, zadeve spremljali in nato zavzeli svoje stališče.
Roblekova poudarja, da so vsi sodniki zavezani zakonom in etičnemu kodeksu, po katerem morajo delovati. Po oceni društva večina sodnikov dela predano, zato izrecno zavračajo dejanja, ki niso v skladu z zakonom in kodeksom. "Sodnik, ki vstopi v sodniški poklic, se zaveda, da se bo moral marsičemu odpovedati, saj gre za poklic, ki to od njega zahteva. Sodniki morajo biti zgled vsem državljanom," je dejala Roblekova. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.