|  Politika

Turk: Za plače v šolah približno 10 odstotkov manj denarja

Minister Žiga Turk na prvi šolski dan v Osnovni šoli Riharda Jakopiča

Minister Žiga Turk na prvi šolski dan v Osnovni šoli Riharda Jakopiča
© Miha Fras

Minister za izobraževanje Žiga Turk je danes predstavil na vladi sprejet proračun za leto 2013. Za plače v osnovnih in srednjih šolah bo v letu 2013 približno 10 odstotkov manj sredstev glede na drugo polletje 2012. Javni zavodi v kulturi bodo imeli okrog 17 odstotkov manj denarja za plače kot v letu 2011 ali 10 odstotkov manj kot v letu 2012.

Po dolgem usklajevanju je vlada v četrtek sprejela proračun za leto 2013, o katerem je minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk danes na sestanku seznanil ključne deležnike s področja izobraževanja, znanosti in kulture. Kot je pojasnil na novinarski konferenci, okvire temu proračunu daje nesposobnost Slovenije, da si na finančnih trgih sposoja denar za delovanje države, javnega sektorja in različne transferje. Razmere in okviri proračuna od prve proračunske seje julija so se do včeraj samo še slabšale, je dejal in poudaril, da so se izobraževanje, znanost, kultura in šport znašli v zelo, zelo težkem položaju. "Gre za novo veliko zmanjšanje javnih sredstev na teh področjih, a položaj je težak tudi relativno," pravi Turk.

Vlada je nekatere dele javnega sektorja po njegovih besedah obravnavala blažje, nekatere pa težje. Minister je, kot je dejal, osebno prizadet, prav tako kolegi s področij, ki jih ministrstvo pokriva, da je vlada vsa štiri področja obravnavala podobno kot uradništvo na ministrstvih in v državni upravi, torej brez posebnih ugodnosti, ki so jih bili deležni na primer zdravstvo, vojska, policija, pravosodje, celo urad za makroekonomske analize in služba vlade za zakonodajo.

Ministrstvo za finance to opravičuje s tem, da je bila na našem področju rast mase plač v zadnjih letih nadpovprečno velika, ampak vse to se da pojasniti, pravi minister Turk in spomni, da se v javnosti te dni govori o različnih odstotkih. "Čez palec moramo na področju ministrstva glede na realizacijo leta 2011 stroške dela zmanjšati za okrog 15 odstotkov. Nekaj tega je bilo realiziranega z zakonom za uravnoteženje javnih financ in z rebalansom leta 2012, na našem področju pa bomo morali večino realizirati v letu 2013," je dejal.

Za plače v osnovnih in srednjih šolah bo v letu 2013 približno 10 odstotkov manj sredstev, kot jih je bilo v drugem polletju 2012. Javni zavodi s področja kulture bodo imeli okrog 17 odstotkov manj denarja za plače kot v letu 2011 oziroma 10 odstotkov manj kot v celem letu 2012, je povedal. Znanost bo dobila 19 odstotkov manj denarja glede na leto 2011 oziroma glede na leto 2012 pa osem odstotkov, visoko šolstvo oziroma univerze pa 16 odstotkov manj kot v letu 2011 in še osem odstotkov manj kot v letu 2012.

Dobili so sicer nekaj dodatnih sredstev, ki jih je minister označil kot "kapljo v morje". Na ministrstvu še preračunavajo, kaj to pomeni predvsem za znanost, visoko šolstvo in kulturo. "Dobro kaže tudi to, da je vendarle to zmanjšanje zadnje in da se kaže stabilno financiranje tega sektorja v letu 2014. Nenazadnje, če primerjamo celoten proračun ministrstva z rebalansom 2012, imamo celo nekaj malega več sredstev, okrog dva odstotka. To pa je na račun večjega obsega evropskih sredstev, s katerimi upamo, da bomo lahko pokrivali glavne težave oziroma zmanjšanja na teh področjih," je še dodal minister Turk.

"Kot minister je moja dolžnost, da za ta področja skrbim. Dokler imam možnost kaj narediti in dokler mislim, da sem lahko koristen, bom vztrajal na tem položaju," je zatrdil Turk. Dvig DDV za časopise pa po njegovi oceni ne bo prispeval k razvoju medijskega prostora in tudi ne k večji pluralnosti v medijskem prostoru, enako velja za dvig DDV na športno ponudbo, je še dodal.

Na novinarski konferenci ob robu sestanka s socialnimi partnerji in drugimi deležniki je Turk povedal, da "zmanjšanje ni moglo biti sprejeto z odobravanjem in da v celotni sferi vlada velika zaskrbljenost". Dogovorili so se, da na področju kulture, šolstva ter znanosti in visokega šolstva ustanovijo t. i. krizne koordinacije, v katerih bodo sodelovali predstavniki ministrstva, sindikatov, zavodov in drugih deležnikov. Ukvarjale pa bi se s kriznim menedžmentom oziroma s tem, kako za vsa ta področja na čim manj boleč način prenesti proračunska zmanjšanja.

Minister za izobraževanje, kot je dejal, ne deli mnenja, da je treba javni sektor zmanjševati kar povprek. Zato pričakuje, da bodo o tem govorili na kriznih koordinacijah in našli rešitve, ki bodo za sistem čim manj škodljive. Kot je izpostavil, bo treba na teh področjih razlikovati med tistimi, ki učijo, in tistimi, ki so administracija. Na nekaterih področjih je tehnično administrativnega osebja po ministrovih besedah kar 40 odstotkov.

Predsednica združenja ravnateljev srednjih šol Nives Počkar je po sestanku dejala, da so danes "izvedeli za koliko odstotkov bodo morali zmanjšati stroške dela v osnovnih in srednjih šolah oziroma po vseh področjih". "S tem, da se nam ti odstotki ne ujemajo. Govorimo o 10-odstotnem zmanjšanju za leto 2013 in osemodstotnem, tako da o tem zdaj trenutno ne morem čisto točno govoriti, ker je bil podatek prehitro posredovan, vsekakor pa gre za znižanje plač in odpuščanje," je pojasnila.

V srednjem šolstvu po njenih besedah sicer ni nobenih rezerv, odpuščali ne bi, zato bodo skušali najti rešitve, ki jih Počkarjeva vidi v spremembi normativov oziroma povečanju učne obveznosti učiteljem. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.