9. 10. 2012 | Svet
Slovenski manjšini v Italiji dva milijona evrov manj denarja
Italijanska vlada pod vodstvom Maria Montija je z odlokom ministrstva za ekonomijo in finance deželi Furlaniji-Julijski krajini (FJK) iz sklada za zaščitni zakon za slovensko manjšino za letos namenila 4,8 milijona evrov, kar je za več kot dva milijona evrov manj od sklada (6,9 milijona), ki je določen v državnem proračunu za letos.
Kot danes poroča Primorski dnevnik, naj bi slabih 4,5 milijona evrov dobile manjšinske kulturne ustanove in organizacije, ki so lani dobile 5,3 milijona evrov. Preostali denar pa bo FJK namenila občinam Nadiške in Terske doline, kjer živijo Slovenci. Brez denarja sedaj ostaja sklad, ki je namenjen lokalnim upravam za izvajanja zaščitnega zakona. Za preostala sredstva pa je po pisanju časnika še vse odprto.
Slabe novice, kot piše časnik, iz Rima sta v ponedeljek ocenili krovni organizaciji slovenske manjšine v Italiji, Svet slovenskih organizacij (SSO) in Slovensko kulturno-gospodarska zveza (SKGZ). Slednja je poudarila, da gre za zelo hude posledice za vso manjšino.
"Slovenske organizacije in ustanove Slovencev v Italiji bodo letos prikrajšane za 21,77 odstotka. Če k temu dodamo še napovedano znižanje sredstev iz zakona za tisk za Primorski dnevnik, potem lahko govorijo o izredno hudem finančnem stanju za našo skupnost, ki ga doslej še nismo zabeležili," so po poročanju Primorskega dnevnika opozorili v SKGZ, kjer so tudi dejali, da ne odobravajo takih ukrepov, ki lahko "nepopravljivo oškodujejo slovenske ustanove". Iz Slovenije so slovenske organizacije v Italiji doslej prejele le 80 odstotkov odobrenih sredstev, ni pa še znano, kolikšna bo dokončna dotacija za tekoče leto. Po vsej verjetnosti naj bi bila v primerjavi z lanskimi prispevki nižja za od osem do deset odstotkov.
Ob tem so v SKGZ še poudarili, da deželni zaščitni zakon predvideva posebni sklad za slovensko manjšino. V letu 2009 je manjšina iz tega sklada za leto 2007 prejela 930.000 evrov, v letih 2010 in 2011 niti evra, letos pa 100.000 evrov. Pričakujejo pa, da se bodo sprožili vsi mehanizmi, tako v Rimu kot deželi ter v dvostranskih odnosih med Ljubljano in Rimom, da se to stanje premosti in da se manjšini zagotovijo vsaj tista sredstva, ki jih je doslej prejemala iz zaščitnega zakona ter da se na vladnem manjšinskem omizju poišče mehanizem za sistemsko rešitev.
V SSO so v odzivu poudarili, da gre za pomemben korak, a je nastala škoda za občutene reze. SSO je vzel na znanje, da je omenjeno ministrstvo izdalo odlok, s katerim sprošča finančna sredstva za letos za manjšino, kar "nedvomno predstavlja pomemben korak pri reševanju hude finančne krize, v katero so zašle slovenske organizacije zaradi zamude pri prenosu sredstev iz države na deželo". SSO tudi ne more mimo dejstva, da je nakazni prispevek doživel pomemben rez. Hkrati pri SSO verjamejo, da bo mogoče s skupnimi močmi in prizadevanji pridobiti še razliko, kot je to uspelo v prejšnjih letih, še poroča Primorski dnevnik. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.