11. 10. 2012 | Svet
Smrtno kazen na smetišče zgodovine
Ob dnevu proti smrtni kazni pozivi k njeni odpravi
Številne države so obeležile včerajšnji že deseti svetovni dan proti smrtni kazni, ob tej priložnosti pa se vrstijo tudi številni pozivi k njeni odpravi. Svet Evrope in Evropska unija sta v skupni izjavi izpostavila, da je smrtna kazen nečloveška in nepotrebna, organizacija Amnesty International pa je omenila izzive, ki ostajajo v prihodnje.
Kot ob dnevu poudarja nevladna organizacija Amnesty International, smo bili v zadnjem desetletju priča pomembnemu napredku v smeri odprave uporabe smrtne kazni po vsem svetu. Preden bo ta oblika kaznovanja pristala na smetišču zgodovine, pa bo treba nasloviti še številne izzive. Po navedbah AI je kampanja svetovne koalicije proti smrtni kazni prispevala k temu, da se je od leta 2003, ko je bil svetovni dan obeležen prvič, novih 17 držav odločilo za odpravo smrtne kazni za vsa kazniva dejanja. To pomeni, da je že 140 držav, ki so odpravile smrtno kazen - bodisi v zakonu bodisi v praksi oziroma več kot 70 odstotkov vseh držav sveta.
Toda čeprav je manj držav, ki izvršujejo usmrtitve, jih je peščica - med njimi ZDA in Kitajska, ki jih še vedno izvršujejo pretresljivo redno. "V letu 2011 je le 21 držav izvedlo usmrtitve, medtem ko je bilo ob prvi obeležitvi svetovnega dneva proti smrtni kazni teh držav 28. Da je v tem času 17 držav odpravilo smrtno kazen za vsa kazniva dejanja, je znak pomembnega napredka," je dejala Widney Brown, višja direktorica za mednarodno pravo in politike pri AI.
Generalni sekretar Sveta Evrope Thorbjorn Jagland in visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton pa sta v skupni izjavi poudarila, da je odprava smrtne kazni v Evropi in širše cilj, skupen vsem državam članicam. SE ima 47 držav članic, med njimi vseh 27 članic EU. Izpostavila sta tudi zavezo SE in EU k prizadevanjem za odpravo smrtne kazni tako v Evropi kot po vsem svetu. Posebno sporočilo sta namenila Belorusiji, ki kot edina evropska država še vedno izvaja smrtno kazen, in jo pozvala k moratoriju na izvajanje kazni z namenom popolne odprave. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.