|  Družba

Felix uspešno prestal skok z roba vesolja in prebil zvočni zid

Avstrijski pustolovec Felix Baumgartner je v nedeljo uspešno prestal skok z višine 39,04 kilometra, pri čemer je med prostim padom prebil zvočni zid. Član Mednarodne zveze za športno letalstvo Brian Utley je na novinarski konferenci v Roswellu povedal, da je Baumgartner dosegel hitrost 1342 kilometrov na uro oziroma 1,24 macha.

43-letni Avstrijec, ki je tako dokončno potrdil svoj naziv "Neustrašni Felix", se je na podvig pripravljal pet let. Izkušeni padalec je imel za seboj že 2500 skokov, nad puščavo Nove Mehike pri Roswellu pa je izvedel tudi dva poskusna skoka z višine 24 oziroma 29 kilometrov. Zaradi vetra je moral skok z višine 39 kilometrov trikrat preložiti. V nedeljo je bila njegova zadnja priložnost letos, saj je imel na voljo le še en 55 nadstropij visok ultra lahek helijev balon, s katerim je zdaj podrl tudi rekord potovanja v višino z balonom.

Proti robu vesolja se je podal ob 17.30 uri po srednjeevropskem času, po okrog treh urah vzpenjanja in preverjanja tehnike pa se je iz kapsule spustil proti Zemlji. Prosto padanje je trajalo štiri minute in 22 sekund, še enkrat toliko časa pa je bilo potrebnega za dokončanje spusta s padalom.

Baumgartner je na novinarski konferenci v Roswellu povedal, da moraš včasih priti res visoko, da vidiš kako majhni smo ljudje. "Ko si tam na vrhu sveta postaneš zelo ponižen. Ne misliš več na rekorde in znanstvene podatke, ampak le na to, da se na Zemljo vrneš živ," je dejal pustolovec, ki se bo zdaj upokojil in bo vozil helikopterje za gorsko reševanje in gasilske akcije v Avstriji in ZDA.

Padanje na Zemljo ni minilo brez težav, saj se je Baumgartnerju orosil vizir na čeladi, poleg tega ga je začelo nekoliko obračati, kar bi lahko bilo smrtno nevarno, vendar mu je uspelo vzpostaviti nadzor, še preden se je odločil odpreti padalo in končati podvig. V tistih trenutkih je tudi prebil zvočni zid. "To je težko opisati, ker nimaš občutka, da si prebil zvočni zid," je dejal.

Baumgartnerjev podvig si je prek spletne strani YouTube ogledalo 7,3 milijona gledalcev. Sponzor Red Bull je poskrbel, da je vse skupaj spremljalo 30 kamer v kapsuli, na tleh in v helikopterjih. Dramatičen skok je spremljalo 40 televizijskih mrež v 50 državah sveta, komentarjev na twitterju je bilo največ doslej, na Facebooku pa je najmanj 216.000 ljudi videlo fotografijo pristanka, saj jih je toliko označilo, da jim je fotografija všeč.

Baumgartner je zvočni zid prebil na 65. obletnico prvega tovrstnega podviga, vendar pa je ameriški pilot Chuck Yeager to storil z reaktivnim letalom. Dosedanji svetovni rekord v prostem padu proti Zemlji pa je imel Američan Joe Kittinger, ki je z višine 31,4 kilometra leta 1960 zdrvel proti Zemlji s hitrostjo 988 kilometrov na uro.

Kittinger je član Baumgartnerjeve ekipe Red Bull in je skok spremljal od začetka do konca v nadzorni sobi. V trenutku Avstrijčevega skoka mu je zagotovil, da bo tudi nanj pazil isti angel varuh. Dodatna pomoč je bila dobrodošla, saj Baumgartner ni imel na sebi nič drugega kot posebno vesoljsko obleko pod tlakom, čelado in padalo.

Cilj njegove misije je bil tudi preizkus omenjene obleke za vesoljsko agencijo Nasa, ki mu je na koncu iskreno čestitala.

Zbrane podatke o Baumgartnerjevem skoku bodo uporabili za razvoj novih metod reševanja astronavtov iz vesoljskih plovil med povratkom na Zemljo. Znanstveniki bodo imeli na voljo tudi dovolj podatkov glede tega, kako se na takšnih višinah in pri takšnih hitrostih obnaša človeško telo. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.