|  Svet

Obama ostaja predsednik ZDA

Ameriški predsednik Barack Obama je zgodaj davi, potem ko so že objavili njegovo zmago na torkovih predsedniških volitvah, obljubil, da bo ZDA popeljal naprej, ter zatrdil, da za državo najboljši časi šele prihajajo.

"Nocoj, na teh volitvah, ste nas, Američani, opomnili, da smo se pobrali, medtem ko je bila naša pot težavna, in naše potovanje dolgo. Da smo si izborili pot nazaj in v srcih vemo, da za ZDA najboljše šele prihaja," je v domačem kraju Chicago Obama dejal navdušeni več tisočglavi množici svojih privržencev, poročajo tuje tiskovne agencije.

Hkrati je dejal, da se želi srečati s svojim tekmecem, republikanskim kandidatom Mittom Romneyjem, na pogovorih o prihodnjem sodelovanju. Izrazil je tudi pripravljenost, da sodeluje z obema strankama pri premagovanju prihodnjih izzivov. "Delo pri ustvarjanju boljše zveze se nadaljuje zaradi vas." Glede predvolilne tekme je dejal, da sta se morda "borila kruto", a to samo zato, ker globoko ljubita svojo državo.

Obama in Romney sta se tudi že pogovarjala po telefonu in poraženec je v govoru svojim privržencem dejal, da moli za to, da bo "predsednik uspešen v vodenju našega naroda".

Stari novi ameriški predsednik je tudi dal vedeti, da ima v mislih že agendo za naprej in pri tem omenil spremembe davčne politike in reformo imigracijske zakonodaje. Nujno je po njegovih besedah tudi, da s kongresom nemudoma pride do pogajanj o novem fiskalnem načrtu.

Predsednik se je zahvalil vsem, ki so sodelovali na volitvah, tako svojim kot Romneyjevim volivcem. Sledile so zahvale "veselemu bojevniku", podpredsedniku Josephu Bidenu, soprogi Michelle in hčerkama Malij ter Sashi, ki pa tokrat ne moreta računati na novega psička kot po zmagi leta 2008.

"Biden je najboljši podpredsednik. Michelle, javno povem, da te še nikoli nisem imel tako rad in kako ponosen sem, da se je tudi Amerika zaljubila vate. Sasha in Malia, ki sta zrasli v močni, pametni, lepi dekleti - ponosen sem na vaju, ampak en psiček je verjetno dovolj," je med drugim dejal Obama in obljubil večno hvaležnost vsem, ki so ga podpirali do konca.

Priznal je, da bodo v državi s 300 milijoni ljudi vedno nesoglasja, ker imajo vsi svoje mnenja ter trdna prepričanja. Vendar so prepiri po Obamovem prepričanju znamenje svobode. Kljub prepirom je prav tako prepričan, da vsi skupaj delijo željo, da imajo otroci dostop do najboljših šol in učiteljev, do države, ki bo svetovni vodja na področju tehnologije in inovacij, do države, ki ne bo obremenjena z dolgovi in neenakostmi ter uničujočimi posledicami podnebnih sprememb.

Vsi skupaj si želijo tudi varno državo z najmočnejšo vojsko na svetu. Državo, ki je velikodušna, strpna in odprta do priseljencev. Za doseganje te vizije bodo potrebni kompromisi, je še dejal Obama. Dodal je, da se veseli dela z voditelji obeh strank na številnih področjih, kot je zmanjšanje primanjkljaja, reforma davčne zakonodaje, energetska neodvisnost in reforma imigracijskega sistema.

Obama je po začasnih rezultatih na torkovih predsedniških volitvah osvojil več kot 300 glasov elektorjev, za izvolitev pa jih je potreboval 270 od skupno 538. Podatka o volilni udeležbi še niso objavili. Obama je osvojil večino držav, v katerih je zmagal leta 2008. Izgubil je le Severno Karolino in Indiano, na Floridi pa glasov še niso do konca prešteli, vendar Obama tam vodi.

Volitve so sicer potrdile obstoječe stanje. Republikancem se obeta povečanje števila guvernerskih položajev z 29 na 31 ali 32. V predstavniškem domu so večino obdržali republikanci, v senatu pa jo je demokratom uspelo celo povečati za sedež, če bosta oba neodvisna senatorja še naprej sodelovala z njimi. Pred volitvami so imeli demokrati z dvema neodvisnima senatorjema 53 sedežev, republikanci pa 47.

Demokrati so republikancem odvzeli sedež v Massachusettsu, kjer je Elizabeth Warren premagala Scotta Browna in demokratom vrnila sedež pokojnega Edwarda Kennedyja. Republikanci so izgubili tudi sedež v Indiani, kjer je demokrat Joe Donnelly ugnal republikanca Richarda Mourdocka.

Ta je začel izgubljati šele proti koncu kampanje zaradi izjave, da je splav božja volja. Republikanci so skoraj do samih volitev računali na poraz demokratske senatorke Claire McCaskill v Missouriju, vendar pa se je njen nasprotnik Todd Akin potem prav tako zameril volivkam z izjavo, da lahko žensko telo zavrne nosečnost v primeru "legitimnega splava".

"Izgubili so volitve, ker so se posvetili le temu, da predsedniku Obami preprečijo drugi mandat. Volivci so zavrnili strategijo blokade in želijo rešitve," je dejal Harry Reid iz Nevade, ki bo še naprej vodja senatne večine. Američani vsaki dve leti volijo tretjino senata in tokrat je šlo pred volivce kar 23 demokratov in deset republikancev, ki so imeli lepo priložnost, da osvojijo večino.

Nov šestletni mandat je med drugimi osvojila senatorka slovenskega rodu iz Minnesote Amy Klobuchar, v senatu bo od prihodnjega januarja tudi prva odkrito homoseksualna članica. To je demokratka Tamy Baldwin, ki je v Wisconsinu premagala nekdanjega guvernerja Tommyja Thompsona. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.