|  Politika

Pozitivna Slovenija zahteva razrešitev Gorenaka in odstop predsednika DZ

Predsednik PS Zoran Janković

Predsednik PS Zoran Janković
© Miha Fras

Svet Pozitivne Slovenije je na današnji seji sprejel sklep, s katerim predsednika vlade Janeza Janšo poziva, da v treh dneh razreši notranjega ministra Vinka Gorenaka. Če se slednje ne bo zgodilo, bodo v stranki razmislili bodisi o interpelaciji Gorenaka bodisi o interpelaciji cele vlade. Zahtevajo tudi odstop predsednika DZ Gregorja Viranta. Če Virant ne bo odstopil sam, bodo zahtevali sklic izredne seje DZ, na kateri bodo razpravljali o delovanju DZ in predsednika DZ, je po koncu seje sveta pojasnil predsednik PS Zoran Janković.

V stranki namreč ocenjujejo, da je pri preverjanju podpisov za podporo referendumu o zakonu o sanaciji bančnega sistema in zakonu o državnem holdingu prišlo do "organizirane prevare", saj so pri obeh zahtevah zmanjkali listi s podpisi. Kot je namreč ocenil Janković, se je podobno kot pri podpisih za referendum o zakonu za sanacijo bank zgodilo tudi pri zahtevi za referendum o zakonu o državnem holdingu, čeprav "je bil vtis v javnosti, da so bili podpisi umaknjeni". Dokler se vse omenjeno dogajanje v DZ ne razčisti, v PS po besedah Jankoviča niso pripravljeni razpravljati o umiku referendumske zahteve o zakonu o državnem holdingu.

Pojasnil je sicer, da je stranka z zahtevo za referendum o zakonu o holdingu sindikatu na pomoč priskočila na prošnjo sindikata.

Če bo vladna koalicija pri zahtevi za razrešitev zaščitila Gorenaka, bo to po besedah Jankovića pomenilo, da je "enako kriva". Veliko o tem bo sicer po njegovem mnenju povedala že izredna seja, ki jo bodo zahtevali, če Virant ne bo odstopil.

Na vprašanje, ali imajo v primeru, da se bodo odločili za konstruktivno zaupnico vladi, že alternativo, je Janković odgovoril, da je treba najprej ugotoviti, ali je "DZ tako samostojen pri svojih odločitvah - govorimo o članih posameznih strank - da bo to dejanje, ki je nizkotno, obsodil in tudi dal glasove za morebitno interpelacijo ali ministra ali vlade". "Če tega ne stori, se nimamo o čem pogovarjati. Če bo do tega prišlo, pa bomo predlagali alternativo," je dejal. Po njegovem mnenju je sicer čas, da se SDS ob morebitni razrešitvi Gorenaka odpove njegovemu resorju in s tem spoštuje željo Viranta, ki je po Jankovićevih navedbah v koalicijskih pogovorih "vehementno" razlagal, da ta resor ne more pripadati SDS. "Vse to početje naš hram demokracije postavlja daleč izven Evrope," je še ocenil.

Svet PS je danes tudi sklenil, da bo kongres stranke januarja naslednje leto, o vključitvi stranke v širšo evropsko skupino strank pa ni odločil, ker mora o tem odločati kongres stranke. Po besedah vodje poslanske skupine PS Janija Mödernoderferja je predsednik Janković danes svet tudi seznanil, da je imenoval novega generalnega sekretarja stranke, kar je postal dozdajšnji predsednik sveta Vasja Butina.

Zato je stranka danes odprla tudi postopek za imenovanje novega predsednika sveta. Na vprašanje, ali je bilo na seji sveta stranke tudi kaj govora o njegovi zamenjavi na čelu poslanske skupine zaradi nepravilno vložene zahteve za referendum o zakonu za sanacijo bančnega sistema, pa je Mödernoderfer dejal, da o tem ne odloča svet stranke. Ob tem je pojasnil, da "ni nič na tem". (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.