8. 11. 2012 | Svet
»Njihov strokovnjak še ni obvestil vlade o dogovoru«
Pusićeva: Arhar slovenske vlade očitno še ni obvestil o dogovoru
"Torej, kar se tiče finančnih strokovnjakov, sta dosegla dogovor, in njuna naloga je, da o tem dogovoru, s katerim se oba strinjata, obvestita vladi. Kar se nas tiče, smo obveščeni," je dejala Pusićeva.
© Arhiv Mladine
Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je danes v Zagrebu izjavila, da se iz sredinih izjav njenega slovenskega kolega Karla Erjavca vidi, da slovenski finančni strokovnjak France Arhar vlade v Ljubljani še ni obvestil o dogovoru s hrvaškim strokovnjakom Zdravkom Rogićem o predlogu rešitve spora o Ljubljanski banki.
Novinarji so pred začetkom današnje seje hrvaške vlade Pusićevo vprašali, ali je Erjavec v sredo demantiral njene izjave o kompromisni rešitvi, ki naj bi jo dosegla Arhar in Rogić. "Kaj bi me demantiral, povedal je svoje stališče, iz katerega je razvidno, da njihov strokovnjak še ni obvestil vlade o dogovoru finančnih strokovnjakov," je odgovorila Pusićeva. Potrdila je, da je Rogić hrvaško vlado že obvestil o kompromisnem dogovoru z Arharjem. "Torej, kar se tiče finančnih strokovnjakov, sta dosegla dogovor, in njuna naloga je, da o tem dogovoru, s katerim se oba strinjata, obvestita vladi. Kar se nas tiče, smo obveščeni," je dejala Pusićeva. Dodala je, da vsebina dogovora ni tema, o kateri bi javno govorili.
Vodja hrvaške diplomacije je v sredo na novinarski konferenci v Zagrebu dejala, da sta se Arhar in Rogić dogovorila o kompromisnem predlogu za prenesene devizne prihranke hrvaških varčevalcev LB, ki je sprejemljiv za hrvaško stran. Ocenila je, da bi državi na podlagi predloga lahko relativno hitro uredili spor o LB. Po izjavah Pusićeve so se v sredo odzvali na slovenskem zunanjem ministrstvu ter sporočili, da Arhar in Rogić od zadnjega srečanja na Bledu 4. oktobra nista dala novih predlogov kompromisne rešitve glede prenesenih deviznih vlog hrvaških varčevalcev LB. Gre za prihranke hrvaških varčevalcev zagrebške podružnice LB, ki so bili kot javni dolg preneseni v takratni državni banki, Privredno banko Zagreb in Zagrebško banko. Hrvaško finančno ministrstvo pa je v letih 1995 in 2001 pooblastilo banki, naj v svojem in njenem imenu tožita LB in NLB.
Minister Erjavec je v sredo zvečer za TV Slovenija pojasnil, da izjavo Pusićeve razume v smeri, da je Hrvaška pripravljena sprejeti dogovor, po katerem bi se reševanje vprašanja LB preneslo na Banko za mednarodne poravnave (Bis) v Basel. Kot je ocenil, sta Arhar in Rogić Zagreb očitno prepričala, da gre pri varčevalcih za vprašanje nasledstva. Obenem pa to nujno pomeni tudi umik omenjenih spornih pooblastil s strani Hrvaške, je ponovil. Zagrebški časnik Jutarnji list pa je danes poročal, da kompromis, o katerem je govorila Pusićeva, očitno pomeni, da bo Hrvaška umaknila sporna pooblastila finančnega ministrstva komercialnim bankam za tožbe proti LB. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.