|  Politika

Na ukrepe se je treba odzvati ostreje

KSS Pergam in Visokošolski sindikat Slovenije podala izjavi za javnost v zvezi s sobotnimi demonstracijami

Janez Posedi, predsednik KSS Pergam, zavrača očitke o neenotnosti sindikatov, o kateri se špekulira na podlagi njihove odločitve o tem, da pri organizaciji protestov aktivno ne sodelujejo.

Janez Posedi, predsednik KSS Pergam, zavrača očitke o neenotnosti sindikatov, o kateri se špekulira na podlagi njihove odločitve o tem, da pri organizaciji protestov aktivno ne sodelujejo.
© rtvslo.si

V zvezi s sobotnimi protesti in sindikalnimi aktivnostmi ter glede ukrepov, ki izvirajo iz predloga proračuna za leti 2013 in 2014, sta izjavi za javnost podala tudi KSS Pergam in Visokošolski sindikat Slovenije, ki podpirata napovedane sobotne proteste kot legitimno obliko izražanja nezadovoljstva s sprejetimi in predlaganimi ukrepi.

V KSS Pergam pa obenem menijo, da so napovedani protesti prav zaradi odsotnosti konkretnih zahtev nezadostni. »Predlagani proračun s sprejetim načrtom za obsežna odpuščanja bo pomenil bistveno krčenje javnih storitev, katerih uživalci smo vsi državljani, kar bo posledično vodilo v pritiske za privatizacijo teh storitev, hkrati pa se bo zmanjševal aparat, od katerega se pričakuje, da bo v večji meri kot doslej predstavljal trdnejšo oporo in servis gospodarstvu, od česar je odvisno tudi poslovno okolje v Sloveniji.«

Kot popolnoma nesprejemljivo ocenjujejo tudi prelaganje odgovornosti za sprejemanje odločitev o odpuščanju na resorje ali celo na proračunske uporabnike, ki ne bodo sposobni izvajati javnih storitev ob hkratni odsotnosti tako vsebinske strategije za optimizacijo javnega sektorja, kot tudi ob popolni odsotnosti vizije o prihodnosti, prekvalifikaciji, dokvalifikaciji in drugih ukrepih, ki bi za morebitne presežne javne uslužbence zagotovili možnost za nove zaposlitve. »Ocenjujemo, da bodo napovedani ukrepi tako na kratek, pa tudi na dolgi rok pomenili izjemno negativne posledice. V KSS Pergam zato menimo, da bi se bilo na ukrepe v predlaganem proračunu ob upoštevanju dejstva, da o njem ni bil voden nikakršen socialni dialog, potrebno odzvati ostreje.«

»To je tudi razlog, zaradi katerega KSS PERGAM pri protestih ne bo aktivno sodelovala kot organizator protestov. V naslednjem tednu se bomo v naših sindikatih odločali o možnosti za stavko, katere cilj bo vzpostavitev socialnega dialoga o tistih postavkah proračuna za leti 2013 in 2014, ki pomenijo neposredno grožnjo pravicam in položaju javnih uslužbencev. S tem postaja sindikalni boj realna možnost za ohranitev delovnih mest in javnih storitev v primeru, da se Vlada ne bo odzvala na zahtevo sindikatov javnega sektorja po pogajanjih o proračunskih postavkah, ki zmanjšujejo maso za plače v prihodnjih dveh letih.

Prepričani smo tudi, da bi bilo številne težave na trgu dela, zaradi katerih je položaj delavstva čedalje slabši, tako materialno, kot z vidika predvidljivosti in stabilnosti zaposlitve, nujno reševati bilateralno. Kolektivno dogovarjanje, temelječe na zaupanju med socialnimi partnerji, ki bi zajelo čim širši krog zaposlenih, bi moralo preko plačnega sistema in drugih pravic dolgoročno vzpostaviti podlago za učinkovitejše delovanje trga dela,« dodajajo v KSS Pergam in zavračajo očitke o neenotnosti sindikatov, o kateri se špekulira na podlagi njihove odločitve o tem, da pri organizaciji protestov aktivno ne sodelujejo.

Proteste podpira tudi Visokošolski sindikat Slovenije in poziva članice in člane, da se jih udeležijo ter da k udeležbi pa na primeren način pozovejo tudi študente. »Menimo, da se je treba načrtnemu uničevanju in sočasni privatizaciji javnih storitev zoperstaviti z jasno artikuliranimi zahtevami. Uveljavitve teh zahtev se je treba lotiti na organiziran način in po potrebi s klasičnimi oblikami sindikalnega boja. Opozarjamo, da se v zadnjih mesecih na vseh treh javnih univerzah vrstijo protizakoniti posegi v pravice zaposlenih (npr. neplačilo dodatnega obsega dela), protipravni posegi v pristojnosti organov univerz in fakultet, okrepili so se tudi pritiski na tiste delavce, ki protizakonitim postopkom in privatizaciji odločanja glasno nasprotujejo.«

»Opažamo tudi, da vodstva v čedalje večji meri pristajajo na nadomeščanje temeljnih pedagoških in raziskovalnih dejavnosti s kratkoročno donosnimi komercialnimi projekti in da se v politični načrt uničevanja javnih univerz ubogljivo vključujejo s krčenjem ali ukinjanjem tistih programov, ki so komercialno premalo privlačni, da bi ob uvedbi šolnin prinesli dovolj denarja,« se dodajajo v Visokošolskem sindikatu Slovenije, od rektorjev in dekanov pa pričakujejo, da bodo odločna stališča, v katerih je rektor UL pogosto osamljen, dopolnili z ustrezno prakso. »To pomeni, da bodo takoj izpolnili vse pretekle obveznosti, ki jih imajo do univerzitetnih delavcev, umaknili načrte krčenja in ukinjanja programov ter odpuščanj in omogočili vsem zaposlenim in študentom enakopravno udeležbo pri odločitvah, ki oblikujejo prihodnjo usodo univerz. Če bodo v dejanjih enako dosledni kot v besedah, bodo deležni polne podpore zaposlenih.« (mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.