24. 11. 2012 | Družba
»Stanje duha v državi mizerno«
Bučar: Izguba podpisov je škandal, ki se v normalni državi ne more pripetiti
Bučar se sprašuje tudi, zakaj se referenduma tako strašno bojijo, "če se trkamo na prsi, da smo demokratična država".
© Borut Krajnc
To je škandal, ki se v normalni državi ne more pripetiti, je izgubljene podpise pod pobudo za referendum o slabi banki komentiral starosta slovenske politike France Bučar. O predsedniških volitvah je dejal, da Danilo Türk zagovarja stališča, ki bi jih predsednik republike moral zagovarjati, medtem ko Borut Pahor apelira zgolj na povezovanje.
Predsednik prvega demokratično izvoljenega slovenskega parlamenta je ob robu foruma, ki je v petek v Ljubljani potekal na temo njegove knjige Temelji naše državnosti, ocenil, da je stanje duha v državi "mizerno". Glede izgubljenih podpisov pod pobudo za referendum o zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank je izpostavil, da ve toliko, kolikor je izvedel iz časnikov. Se pa pridružuje mnenju predsednika DZ Gregorja Viranta, da je "tragedija za demokratično državo, da se lahko izgubijo podpisi, ki predstavljajo konstruktiven element za uvod v referendum".
Bučar se sprašuje tudi, zakaj se referenduma tako strašno bojijo, "če se trkamo na prsi, da smo demokratična država". Kot pravi, je namreč referendum najbolj pomembna oblika izražanja volje ljudstva, "mi pa naredimo iz tega pravi bavbav, češ samo tega ne". Tisti, ki se ga tako odločno brani, po njegovem mnenju ne verjame v pozitiven rezultat. Dejstvo je, da so se podpisi izgubili, kar potegne za seboj tudi objektivno odgovornost, je poudaril in dodal, da predsednik DZ ni odgovoren, saj ni bil neposredno vpleten. "Tudi če sedaj minister za notranje zadeve Vinko Gorenak govori, da je popolnoma nedolžen, tisti, ki se s politiko vsaj malo ukvarja, ve, kako se svari streže," je še povedal.
Pred drugim krogom predsedniških volitev, v katerem se bosta pomerila aktualni predsednik in neodvisni kandidat Danilo Türk ter kandidat SD Borut Pahor, pa je Bučar dejal, da ga ne zanima, ali kandidat prihaja iz levice ali desnice, temveč kakšne koncepte ima in kako gleda na stvari. Stališča, ki bi jih moral zagovarjati predsednik republike, zato po njegovem mnenju zagovarja Türk. S tem, ko Pahor apelira zgolj na povezovanje, je sicer vse v redu in "nekako privlači ljudi", pravi Bučar. Vendar biti samo za povezovanje postane "lepa fraza", saj je treba ugotoviti, kje so vzroki za to, da smo skregani. Tako je po njegovih besedah najprej treba diagnosticirati problem in ga nato zdraviti, tukaj pa "kar brez diagnoze postavljamo končni cilj", je še dejal. (STA, mm)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.