|  Politika

Spremembe političnega sistema?

Janša: Od najave možnosti za reformo političnega sistema se predlogi vrstijo

Kdo bo kaj spreminjal glede političnega sistema in kako?

Kdo bo kaj spreminjal glede političnega sistema in kako?
© Borut Krajnc

Potem ko je premier Janez Janša najavil možnost reforme političnega sistema, se predlogi strank in drugih za rešitve vrstijo. Za prihodnje dni Janša napoveduje sklic posveta predsednikov parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin, na katerem bodo ugotavljali, za katere rešitve je dovolj podpore.

Veliko je pomembnih zadev, ki so na dnevnem redu bodisi vlade bodisi državnega zbora, vendar se dogaja tudi marsikaj, kar ni redno, je pred sestankom predsednikov koalicijskih strank in vodij poslanskih skupin, ki poteka pred proračunsko sejo DZ, v izjavi novinarjem dejal Janša. Po njegovih besedah ocenjujejo, da je čas, da se ta energija, ki se zbira, začne usmerjati v iskanje rešitev za težave, ki so nakopičene. »Gre tudi za nekatere spremembe v družbi, za katere še pred nekaj tedni ni obstajalo niti približno dva odstotka možnosti, da bi lahko zanje dosegli soglasje,« pravi predsednik vlade. Med drugim gre za spremembe političnega sistema, ki jih je že omenil v minulih dneh.

Predlogov je po njegovih besedah več oziroma se v zadnjih dveh dneh, odkar je najavil možnosti za reformo političnega sistema, vrstijo. Pojasnil je, da skoraj ni parlamentarne stranke ali koga drugega, ki ne bi poslal kakšnega predloga. Dodal je, da ga to veseli. »Dokler samo ugotavljamo, da je vse samo narobe, to še ni rešitev. Treba je predlagati rešitve in če bomo tekmovali v predlaganju rešitev, bomo prej na cilju,« pravi Janša.

SDS ima po njegovih besedah danes sejo izvršilnega odbora, na katerem bodo obravnavali njihove predloge za spremembe in jih bodo v sredo tudi predstavili. Ob tem verjame, da bodo to naredile tudi druge stranke. V roku nekaj dni namerava sklicati tudi posvet predsednikov vseh parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin, na katerem bodo poskušali ugotoviti, za katere rešitve je dovolj podpore, je pojasnil.

K pripravi predlogov za deblokado političnega sistema bo koalicija pozvala tudi opozicijo. Zatem bo predsednik vlade, kot napoveduje, sklical tudi sestanek predsednikov parlamentarnih strank in vodij poslanskih skupin, na katerem bodo predloge dali na mizo. Tu ima po Janševih besedah svoj del odgovornosti tudi opozicija. So namreč rešitve, ki jih koalicija sama ne more sprejeti in potrebujejo resen pristop, pravi Janša in dodaja, da je za to skrajni čas.

 Kot je pojasnil Janša, bomo slišali nekatere predloge, ki so tudi v programu SDS in jih je stranka predlagala že v prejšnjih mandatih. Spomnil je na zahtevo stranke iz leta 1996 za možnost odpoklica poslanca. "Kar se sedaj dogaja, dokazuje, da je bila zahteva pravočasna in upravičena in je že takrat imela veliko podporo. Ni res, da to ni izvedljivo," je dejal.

Po njegovem mnenju bo temu veliko nasprotovanja stroke, češ da se tega ne da in da to ni v skladu z ustavo. "Morda ni v skladu z ustavo. Potem je pač treba spremeniti ustavo, da pridemo do tega," je dodal. To je po njegovih besedah tehnično izvedljivo, zahteva pa temeljno spremembo pristopa k volitvam, k odgovornosti in k razbijanju mita, "da je nekdo, ki je enkrat izvoljen, poslanec vsega ljudstva, malodane Božjega kraljestva in da je nedotakljiv". (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.