|  Družba

Pred ljubljansko univerzo več kot 3.000 protestnikov

Protestniki se s transparenti zavzemajo za kvalitetno univerzo, za dostopen študij in proti noveli zakona o visokem šolstvu

Predlog proračuna za leto 2013 pomeni za univerze 16 odstotkov manj denarja za izobraževanje in 20 odstotkov manj denarja za raziskovanje glede na 2011.

Predlog proračuna za leto 2013 pomeni za univerze 16 odstotkov manj denarja za izobraževanje in 20 odstotkov manj denarja za raziskovanje glede na 2011.
© Arhiv Mladine

Zaposleni in študenti na ljubljanski univerzi so se zbirali pred stavbo univerze na Kongresnem trgu. Zbralo se jih je nekaj tisoč. Skupaj so se mirno odpravili proti DZ, kjer so izrazili nestrinjanje s predlaganimi vladnimi ukrepi in proračunoma za leti 2013 in 2014, o čemer danes glasujejo poslanci. Pred državnim zborom so zapeli Gaudeamus in prebrali svoje zahteve. Določene skupine na Trgu republike so pozivale poslance, naj pokažejo diplome.

Policija je ob strani spremljala mirno dogajanje na Kongresnem trgu. Protestniki so se s transparenti zavzeli za kvalitetno, avtonomno univerzo, za dostopen in brezplačen študij in proti noveli zakona o visokem šolstvu. Na transparentih pa je med drugim pisalo "Varčevanje ne deluje", "Za polno financiranje javne univerze", "Naj novela ZVIS izvisi" in "Za socialno Evropo". Med protestniki so krožili letaki "Podrejajo si razum in svobodno misel" in "Fiziki nimamo za pouk teorije relativnosti", vzklikali pa so tudi "Ne bomo prodali javne univerze!" in "Ne bomo plačali vaše krize!".

Ne bomo plačali vaše krize!

"Ne bomo plačali vaše krize!"
© Denis Vičič

Rektor ljubljanske univerze Stane Pejovnik je že v sredo opozoril, da se je univerza kot osrednja slovenska visokošolska organizacija z znižanji sredstev za njeno dejavnost znašla v brezizhodnem položaju. Hkrati je pozval, da se danes zberejo pred univerzo in gredo do DZ izrazit nestrinjanje z vladno politiko do javnega visokega šolstva in proračunoma za prihodnji dve leti. Na protestih ob boku ljubljanski univerzi bo tudi Študentska organizacija Slovenije (ŠOS). Akciji se pridružujeta tudi mariborska in primorska univerza.

Predlog proračuna za leto 2013, ki mu glasno nasprotujejo demonstranti, pomeni za univerze 16 odstotkov manj denarja za izobraževanje in 20 odstotkov manj denarja za raziskovanje glede na 2011. Zato je poslance Pejovnik pozval, naj zavrnejo predlagani proračun. Proti varčevanju v visokem šolstvu so sicer že v sredo protestirali na zboru zaposlenih in študentov ljubljanske filozofske fakultete.

Veriga študentskih protestnikov okoli državnega zbora.

Veriga študentskih protestnikov okoli državnega zbora.
© Denis Vičič

Na nesmiselnost načrtovanih rezov v visoko šolstvo pa so že s prvim dnevom upora v petek opozorile vse tri univerze. Okrog 80.000 študentov in profesorjev je namreč za uro ali dve prekinilo predavanja in se pridružilo "prvemu dnevu upora slovenskih univerz" proti dodatnemu krčenju sredstev za visoko šolstvo in znanost. Prikazali so, da ni nobene smiselne razlage za nadaljnje in nesorazmerno krčenje sredstev.

Število protestnikov je sicer primerljivo s številom na petkovih protestih v Ljubljani. Varujejo jih tudi policisti in varnostniki, a jih ni toliko, kot jih je bilo na zadnjih protestih. Parkirišče na Trgu republike je izpraznjeno, vendar prostor tokrat ni zavarovan s pohodno ograjo, kot je bil na zadnjih protestih. Nekaj protestnikov se je že odpravilo iz prizorišča, vendar jih še velika večina ostaja. Sliši se žvižge in tudi trobento, ki je zaigrala tišino. Skupine demonstrantov, ki se še zadržujejo na Trgu republike, se držijo za roke in poskušajo narediti živo verigo okoli državnega zbora, so tako organizatorji kot policija pozvali, naj se razidejo. Do tega trenutka na protestu ni bilo incidentov. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.