16. 12. 2012 | Svet
Na Japonskem znova na oblasti konservativci
Na nedeljskih parlamentatnih volitvah na Japonskem je prepričljivo zmagala konservativna liberalnodemokratska stranka (LDP), ki je bila doslej v opoziciji. Premier Jošihiko Noda je že priznal poraz, njegov najverjetnejši naslednik Šinzo Abe pa je že posvaril Kitajsko, da so sporni otoki v Vzhodnokitajskem morju japonski.
Volilna udeležba je bila 59,7-odstotna, uradni izidi pa bodo predvidoma znani v ponedeljek. Glede na izide vzporednih volitev lahko LDP računa na od 275 do 310 sedežev v 480-članskem parlamentu. Pred volitvami je stranki pripadalo le 118 sedežev.
Na od 40 do 61 sedežev v parlamentu lahko po izidih vzporednih volitev računa novoustanovljena Stranka za obnovo Japonske nekdanjega tokijskega župana Šintara Išihare, poročajo tuje tiskovne agencije.
Demokratska stranka (DPJ) premiera Jošihika Node, ki je doslej vladala s 233 sedeži v parlamentu, pa si jih je tokrat zagotovila zgolj od 55 do 77. Noda je priznal poraz in napovedal odstop z mesta predsednika DPJ. Opravičil se je, da ni dosegel pričakovanih rezultatov in dejal, da se bo vodstvo stranke kmalu začelo pogovarjati o izbiri novega predsednika.
Slab rezultat DPJ in ponovni vzpon LDP, ki so ju sicer napovedovale že predvolilne javnomnenjske raziskave, sta v veliki meri posledica razočaranja volivcev nad DPJ, ki je oblast prevzela pred tremi leti. Številni Japonci so od nje veliko pričakovali po gladki zmagi na parlamentarnih volitvah avgusta 2009, s katerimi se je končala več kot polstoletna skoraj neprekinjena vladavina LDP.
Najverjetnejši novi japonski premier, predsednik LDP Šinzo Abe je takoj po volitvah zbudil pozornost japonske in mednarodne javnosti z močno zunanjepolitično izjavo. Otoke v Vzhodnokitajskem morju, ki jih tako Japonska in Kitajska označujeta za svojo last, je namreč označil za nesporno japonsko ozemlje. Po drugi strani je poudaril tudi, da ne namerava slabšati odnosov med Japonsko in Kitajsko.
Na Abejeve besede se je odzvala tudi Kitajska, ki je Japonsko in njene politike pozvala, naj ne iščejo sporov s sosednjimi državami. Nova vlada je po mnenju Kitajske za Japonsko priložnost, da preoblikuje zunanjo politiko in spremeni svojo podobo v očeh sosed, kar bo pozitivno vplivalo na ugled celotne regije, je v komentarju zapisala kitajska državna tiskovna agencija Xinhua.
Zunanja politika in ekonomska kriza sta sicer zaznamovali tudi predvolilno kampanjo na Japonskem. Abe, ki je premierski stolček že zasedal med letoma 2006 in 2007, je tako še pred volitvami poudarjal, da bo zunanjo politiko vodil odločneje od sedanjega premiera Node.
Obljubil je, da bo japonski diplomaciji, ki se je po njegovem mnenju v sporu okoli otočja v Vzhodnokitajskem morju, ki ga Japonci imenujejo Senkaku, Kitajci pa Diaoyu, znašla na kolenih, povrnil ugled.
Poleg tega je Abe v predvolilni kampanji napovedal, da bo oživil japonsko gospodarstvo. Obljubljal je monetarne in fiskalne ukrepe ter ukrepe za spodbujanje gospodarske rasti, s katerimi si bo prizadeval končati večletno deflacijo, upočasniti rast vrednosti japonske valute in pospešiti gospodarsko rast.
Novo vlado namreč čakajo težke naloge. Japonsko gospodarstvo nujno potrebuje oživitev, vlada pa se bo morala ukvarjati tudi z brezposelnostjo, starajočim prebivalstvom in nizko rodnostjo, socialnimi problemi ter ozemeljskimi spori s sosednjimi državami. Čaka jo tudi nadaljnje financiranje obsežne obnove po potresu in cunamiju marca 2011. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.