|  Politika

Ob državni proslavi znova zaplet zaradi himne?

Letošnja osrednja državna proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti bo v soboto zvečer v Cankarjevem domu. Slavnostni govornik bo predsednik vlade Janez Janša, sledil bo umetniški program z naslovom Mati Slovenija - od provincialne zavesti do samostojnosti. Očitno pa se tudi ob sobotni državni proslavi nakazuje zaplet, tokrat zaradi himne, saj naj bi poleg sedme zapeli tudi drugo kitico Zdravljice.

Prireditev bo mogoče spremljati tudi v neposrednem prenosu na nacionalnem radiu in televiziji. Iz napovednika dogodkov je razvidno, da se bo program začel z vencem slovenskih ljudskih pesmi, ki jih bo Ljubo Dimkaroski izvajal na repliko znamenite piščali iz Divjih bab. Sledila bo poetična predstavitev Slovenije, ki bo zajemala tudi umetniške fotografije Slovenije in glasbeno spremljavo v živo. To "multivizijsko simfonijo" je ustvaril in jo bo tudi izvajal slovenski skladatelj in fotograf Lado Jakše. S pesniško besedo od Vodnika do danes pa bodo slovenski igralci Ivo Ban, Nina Ivanič, Roman Končar, Tone Kuntner in Bine Matoh ob tej slikovno-glasbeni spremljavi z izbranimi verzi predstavljali rdečo nit prireditve.

Kot je še navedeno v napovedniku na spletni strani RTV Slovenija, so idejno in izvedbeno zasnovo proslave ustvarili Lado Jakše, Tone Kuntner in Alojz Stražar. Pri izvedbi bo sodeloval še Tomaž Plahutnik na citrah, na začetku in koncu pa bodo nastopili tudi Policijski orkester in baritonist Domen Križaj.

Glede na poročanje današnjega Dela pa se očitno tudi ob tej proslavi nakazuje zaplet, tokrat zaradi himne. Kot navaja omenjeni časnik, scenarij slovesnosti predvideva, da bodo na proslavi poleg zakonsko predpisane sedme zaigrali tudi drugo kitico Zdravljice, ki vsebuje verza "Bog našo nam deželo, Bog živi ves slovenski svet".

Predsednik DZ Gregor Virant meni, da je to po zakonu o grbu, zastavi in himni protizakonito. Zato je generalnemu sekretarju vlade Božu Predaliču kot koordinatorju državne proslave ob dnevu samostojnosti in enotnosti pisal protestno pismo, v katerem ga poziva k spremembi te odločitve in doslednemu spoštovanju zakona in ustave. Po navedbah Dela je Virant protest v vednost naslovil tudi na predsednika vlade Janeza Janšo, odhajajočega predsednika države Danila Türka, njegovega naslednika Boruta Pahorja in predsednika ustavnega sodišča Ernesta Petriča.

Koordinacijski odbor bi do proslave po podatkih Dela še lahko spremenil odločitev o himni, a je to malo verjetno. Premier Janša pa je v torkovem pogovoru za TV Slovenija dejal, da sicer ne ve, kako bo to potekalo na tokratni proslavi, saj da ni režiser, a ne pričakuje nobenih zapletov. Kot je izpostavil, ustava določa, da je himna Zdravljica, in je šele zakon leta 1994 določil, da je himna sedma kitica Zdravljice. Po njegovem mnenju je prav oboje, torej če se zapoje samo sedma kitica ali pa se zapoje celotna Zdravljica, ni pa prav, da se izvajajo samo štiri kitice, kot se je zgodilo junija na proslavi ob dnevu državnosti.

Premier je še pojasnil, da proslava s petka na soboto ni bila prestavljena zaradi napovedanih protestov, ampak zato ker so v DZ zaradi nižjih stroškov želeli združiti slavnostni seji ob prazniku in prisegi novega predsednika države.

V Predaličevem odboru sicer sedi več predstavnikov strank SDS in NSi, ki sta v predsedniški tekmi podprli Milana Zvera, ta pa se je v svojem volilnem programu zavzemal, da uradni del himne postane tudi druga kitica Zdravljice, še navaja Delo.

Različne odzive je sicer sprožala že junijska slovesnost ob dnevu državnosti, ker vlada ni povabila partizanskih praporščakov; na tej slovesnosti pa so zaigrali in zapeli štiri kitice Zdravljice. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.