30. 12. 2012 | Politika
Odprto pismo: Protest Sindikata vojakov Slovenije
"Slovenska vojska je in mora tudi ostati politično nevtralna, saj predstavlja hrbtenico države."
© Jure Eržen/delo.si
Zoper vmešavanje pripadnikov Slovenske vojske v politiko
Sporočilo pisma, ki je bilo včeraj na spletu javno objavljeno in bi ga naj napisali Slovenski vojaki na Kosovu, ki služijo domovini Sloveniji v mednarodnih silah za vzpostavitev miru in stabilnosti – KFOR, da v Slovenski vojski ni prostora za politiko v Sindikatu vojakov Slovenije polno podpiramo, predvsem zaradi nedopustnosti vmešavanja pripadnikov Slovenske vojske v politična dogajanja in vsiljevanja mnenj pripadnikom ter javnosti. Ostro obsojamo vsako vmešavanje pripadnikov Slovenske vojske v politiko in obračunavanja političnih opcij preko vplivnih bivših pripadnikov Slovenske vojske. Nedavno smo bili priča javnim izražanjem stališč s politično konotacijo do družbenih pojavov, s katerimi pripadniki Slovenske vojske nimajo nič skupnega, še manj pa ima po našem vedenju Slovenka vojska.
Kot predstavnika dveh prostovoljnih interesnih skupin, Zveze slovenskih častnikov in Zveze vojnih veteranov Slovenije, sta bivša načelnika Generalštaba Slovenske vojske Albin Gutman in Ladislav Lipič, podala izjave v zvezi z dogajanji v zadnjih mesecih. Ob tem se je v javnosti poskušalo ustvariti mnenje, da je to stališče pripadnikov Slovenske vojske oz. se je z izjavami poskušalo vplivati na pripadnike Slovenske vojske. Ta vpliv bivših načelnikov Generalštaba je deloval na mnoge pripadnike Slovenke vojske in so izjave kot stališče institucije, ki sta ju imenovana vodila (Slovensko vojsko) tudi jemali, s tem so bili pripadniki Slovenke vojske zlorabljeni v politične namene in nekateri bodo zato ostali tudi brez službe. Po poročanjih medijev so bili ujeti štirje pripadniki Slovenske vojske na demonstracijah in bodo zato deležni obravnave zaradi kršenja vojaške discipline.
Vsebina včeraj na spletu objavljenega pisma enako ne sodi v vojaške vrste in negativno vpliva na izvajanje delovnih nalog oziroma opravljanje vojaške službe. V kolikor držijo navedbe v pismu, bi omenjeni visoki častnik moral odgovarjati pred ujetimi štirimi pripadniki Slovenske vojske na demonstracijah, ki so le izražali svoje mnenje in do tega imajo kot državljani vso pravico in to brez ugotavljanja odgovornosti za domnevne kršitve delovne discipline, saj med demonstracijami niso bili v službi, ampak so se demonstracij udeležili v svojem prostem času. Omenjeni visoki častnik pa bi naj po navedbah javno objavljenega pisma imel svoj govor celo med opravljanjem vojaške službe v tujini, in to na najvišji dolžnosti v mednarodnih silah, ki je do sedaj pripadla Sloveniji.
Sindikat vojakov Slovenije tudi ostro protestira tudi zaradi s strani Ministrstva za obrambo financiranja prostovoljnih organizacij kot sta Zveza slovenskih častnikov – ZSČ in Zveza vojnih veteranov Slovenije – ZVVS. V Sloveniji imajo vse prostovoljne organizacije, ki združujejo državljane enakih interesov pravico do združevanja in delovanja kakor sindikati. V sindikatu pa ne razumemo, kako lahko Ministrstvo za obrambo v teh kriznih časih financira prostovoljne organizacije s tako visokimi zneski, ZSČ - 1.963.481,85 € in ZVVS - 777.360,48 €. V Sindikatu vojakov Slovenije verjamemo, da predstavnika omenjenih dveh organizacij ne moreta delovati politično nevtralno, pa tudi če to sama trdita, saj so organizacije, ki jih vodita in zastopata odvisne od priliva proračunskih sredstev v upravljanju vladajoče politične opcije.
Sindikat, ki ima z ustavo, zakoni in kolektivnimi pogodbami zagotovljene pravice do delovanja in zagotavljanja minimalnih pogojev za delovanje s strani delodajalca, saj zastopa zaposlene pripadnike Slovenske vojske v zvezi z njihovimi pravicami, ki izhajajo iz delovnega razmerja, pa je s strani istega Ministrstva za obrambo zatiran ter preganjan in se mu minimalne pravice ne zagotavljajo, pa čeprav za to ni potrebnih nobenih finančnih sredstev, kakor za odgovor na pozive in pobude sindikata.
Kljub pozivu Vlade Republike Slovenije z dne 2. 3. 2012, da Ministrstvo za obrambo Sindikatu vojakov Slovenije odgovori na predloge in pobude z dne 27. 2. 2012 Predlogi in pobude SVS vladi RS za zakonsko vzpostavitev vzvodov za pretok kadra iz Javnega sektorja v podjetja v pretežni državni lasti, prepoved zaposlovanja in štipendiranja v Slovenski vojski ter vzpostavitev statusa "veteran Slovenske vojske" ter Kabinet predsednika vlade o tem seznani, se ministrstvo v skoraj letu dni ni opredelilo do predloga in pobud, saj odgovora do danes še nismo prejeli.
Ostro protestiramo proti takšni praksi Ministrstva za obrambo.
Opisan odnos do pripadnikov Slovenske vojske, ki opravljajo edini poklic v katerem samo delovno okolje streže po njihovem življenju in odnos do njihovega Sindikata vojakov Slovenije v primerjavi z odnosom do prostovoljnih organizacij Zveze slovenskih častnikov in Zveze veteranov vojne za Slovenijo s strani Ministrstva za obrambo se nam ne zdi primeren in zato v Sindikatu vojakov Slovenije ostro protestiramo in podpiramo stališče iz včeraj objavljenega pisma slovenskih vojakov, da v Slovenski vojski ni prostora za politiko, tudi zato, ker je članstvo pripadnikom Slovenske vojske v političnih strankah zakonsko prepovedano kot aktivno politično delovanje v času opravljanja vojaške dolžnosti. Uporaba Slovenke vojske za politično ali strankarsko dejavnost ali namene pa je z Zakonom o obrambi prepovedana (2. odstavek 37. člena), kar velja enako za vojake in visoke častnike.
Slovenska vojska je in mora tudi ostati politično nevtralna, saj predstavlja hrbtenico države.
S spoštovanjem,
Gvido Novak, predsednik
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.