15. 1. 2013 | Politika
Sodišče v Strasbourgu obsodilo Veliko Britanijo zaradi prepovedi nošenja križa
Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je danes razsodilo v prid hostese britanske družbe British Airways, ki ji je delodajalec na delovnem mestu prepovedal nositi križec. Odločitev družbe, ki jo je podprlo tudi britansko sodišče, pomeni kršitev svobode veroizpovedi, je danes razsodilo sodišče.
Nadia Eweida, koptska kristjanka iz Londona, je za British Airways na okencu za prijavo potnikov delala od leta 1999. V skladu s pravili oblačenja britanske družbe je moralo žensko osebje med drugim nositi bluzo z visokim ovratnikom in nobenega vidnega nakita. Ko se je leta 2006 Eweida odločila, da nosi križec na vidnem mestu, so jo zaradi nespoštovanja pravilnika odpustili.
Britansko sodišče je ugotovilo, da Eweida ni bila žrtev verske diskriminacije. Kljub temu so pri British Airways spremenili pravilnik glede oblačil zaposlenih in dovolili tudi nošenje verskih simbolov, kot sta križ in Davidova zvezda, na vidnem mestu. Eweida se je na svoje delovno mesto vrnila februarja 2007, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kot je danes razsodilo sodišče v Strasbourgu, je v primeru tožnice prišlo do kršitve svobode veroizpovedi. Britansko sodišče je pri odločanju o odločitvi British Airways preveč teže dalo želji delodajalca po prisotnosti določene podobe znamke glede na "željo tožnice do izražanja vere", je ugotovilo sodišče v Strasbourgu.
Sodišče po drugi strani ni ugodilo tožbi treh drugih britanskih kristjanov, ki so prav tako trdili, da jim je delodajalec kršil pravico do veroizpovedi.
Gre za medicinsko sestro, ki na delovnem mestu prav tako ni smela nositi verižice s križcem, zakonskega svetovalca, ki ni bil pripravljen nuditi terapije s področja spolnega življenja homoseksualnim parom, in matičarko, ki ni hotela izvajati obreda sklenitve civilnih partnerstev za istospolne pare, poroča britanski BBC. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.