22. 1. 2013 | Politika
SDS: Na potezi in v zagati so tisti, ki so postavljali ultimate
Predsednik vlade Janez Janša je že 9. januarja povedal, kaj bo storil, prav tako stranka SDS, je na družbenem omrežju Twitter zapisala največja vladna stranka. "Na potezi in v zagati so tisti, ki so postavljali ultimate," so odvrnili koalicijskim partnericam. Danes se namreč izteka rok, do katerega DL pričakuje odstop Janše ali vložitev zaupnice.
DL bo v primeru, da Janša ne napove zaupnice in ne odstopi, zapustila koalicijo. V sredo popoldne bo o tem razpravljal svet stranke, ravno na dan, ko se bo vlada mudila na delovnem obisku v Notranjsko-kraški regiji. Pričakovati je odstop prvaka DL Gregorja Viranta z mesta predsednika DZ in odstop ministrov stranke, ministra za finance Janeza Šušteršiča ter ministra za pravosodje in javno upravo Senka Pličaniča.
Odstop Janše in tudi ljubljanskega župana Zorana Jankovića zaradi poročila protikorupcijske komisije zahtevajo tudi v DeSUS in SLS. Janša za zdaj molči, zato še ni jasno, kako se bo politični položaj razrešil. Je pa Janševa SDS koalicijske partnerice že večkrat pozvala, naj, če so nezadovoljne s premierom, v DZ vložijo konstruktivno nezaupnico.
Predsedniki treh koalicijskih strank, t. i. sredinskega trojčka DL, SLS in DeSUS, so se po poročanju nekaterih medijev v ponedeljek popoldne pogovarjali o možnostih za reševanje vladne krize. Med drugim naj bi razpravljali o možnosti, kako do konstruktivne nezaupnice. Večina strank je sicer skeptičnih do tega, da bi se lahko poenotile za katerega drugega političnega ali pa tehničnega mandatarja.
Po neuradnih informacijah naj bi prvaki sredinskega trojčka sklenili, da morebitno koalicijsko povezovanje s Pozitivno Slovenijo ni mogoče do popolnega umika Zorana Jankovića iz stranke.
Medtem v NSi niso postavljali ultimatov, temveč želijo pomiriti strasti v koaliciji, da bi ta obstala in nadaljevala delo.
Janša naj bi se po navedbah svojega kabineta na aktualna politična dogajanja predvidoma odzval v začetku tega tedna ob vložitvi pritožbe zoper Komisijo za preprečevanje korupcije na upravno sodišče. Njegovi podporniki so prepričani, da gre ob poročilu protikorupcijske komisije za politični konstrukt in poskus političnega umora.
Protikorupcijska komisija je sicer pri nadzoru premoženja predsednikov strank ugotovila, da sta Janša in Janković kršila protikorupcijsko zakonodajo. Kot ugotavlja komisija, Janković ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja, prav tako je del finančnih prilivov prispel na njegov osebni bančni račun iz naslova verižnih transakcij, ki so se začele v podjetju Grep. Za Janšo pa ugotavlja, da se mu je premoženje nepojasnjeno povečalo za 210.000 evrov. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.