|  Politika

Delodajalci od politikov zahtevajo odgovornost, sindikati radikalne ukrepe

© Borut Krajnc

Aktualno politično dogajanje, ki je predvsem v znamenju razpadanja koalicije, pozorno spremljajo tudi delodajalci in sindikati. V gospodarstvu od politike zahtevajo bolj odgovorno ravnanje, na delojemalski strani pa radikalne demokratične ukrepe, med katerimi naj zagotovo ne bi bilo omejevanje referenduma.

"Vsako gospodarstvo pričakuje stabilnost, predvidljivost, transparentnost in zakonitost," se je na aktualno politično dogajanje ob robu seje Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) v Ljubljani odzval prvi mož Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Samo Hribar Milič. "Žal so to točke, v katerih v Sloveniji nimamo neke konkurenčnosti," je dodal. Skladno s tem v GZS po njegovih besedah od slovenske politike zahtevajo, da je bolj odgovorna do države, naroda in gospodarstva, "ne pa da gleda samo na svoje ozke politične interese". Ta apel so politikom že posredovali, je povedal.

"Glede na to, da so politiki tako radi govorili, da verodostojnost in ugled Slovenije s tem, da branimo socialne pravice, zbijamo sindikati, je treba sedaj preprosto videti, katera skupina je v resnici tista, ki znižuje ugled države v svetu," pa je zadnje dogodke komentiral predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Prepričan je, da je to skupina politikov, ki v tem trenutku vodi to državo. In prav ta skupina mora v dobro vseh čim prej rešiti nastale razmere, ki zagotovo niso dobre, je menil. "Tako da so na potezi gospodje politiki," je dodal.

Sam se zavzema za to, da se negotovost, prepire in blokade reši z bolj radikalnimi ukrepi, ki pa morajo biti demokratične narave. V ta sklop zagotovo ne sodi prizadevanje politikov, da zmanjšajo vlogo referenduma, ki je poleg volitev edino sredstvo, da o pomembnih stvareh odločajo tudi ljudje, verjame.

Predsednik vlade Janez Janša je v četrtek napovedal, da kljub odhodu DL iz koalicije ne namerava odstopiti ali sprožiti glasovanja o zaupnici, stranke pa preigravajo različne možnosti razpleta politične krize. Po koncu februarske seje DZ bo sicer iz koalicije očitno izstopila še SLS, ministri in državni sekretarji iz vrst DeSUS pa bodo svoje odstopne izjave predvidoma podali 22. februarja. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.