|  Politika

Varnostniki Jašarju prepovedali vstop v mariborsko občino

© Marko Pigac

Mariborskega aktivista Skupine 29. oktober Sanjina Jašarja, ki že več kot teden dni protestno prihaja na Mestno občino Maribor in tam s še nekaj somišljeniki zahteva ter zbira podpise za takojšen odstop mestnega sveta, danes varnostniki niso spustili v zgradbo občine. Ob jutranjem prihodu so najprej poklicali policijo, ki ga je znova oglobila.

Varnostnikom naj bi neuradno njihovo ravnanje naročil podžupan Milan Mikl, ki po odstopu župana Franca Kanglerja do volitev opravlja naloge prvega moža mestne občine, razlog pa naj bi bil, da danes ni uradnih ur občine, čeprav so ostali obiskovalci tudi danes lahko nemoteno vstopali in izstopali iz mestne občine.

Kot so za STA pojasnili na mestni občini, so se v ponedeljek na hodniku v stavbi mestne uprave zbrali protestniki, ki so se glasno pogovarjali in poslušali posnetke. Zaradi motenega procesa dela in pritožb nekaterih obiskovalcev na občini so varnostniki zaprosili zbrane protestnike, da zapustijo prostore. Potem, ko protestniki niso upoštevali njihovih navodil, so varnostniki poklicali policijo.

"Po ponedeljkovem dogodku je vodstvo Mestne občine Maribor podalo navodila, da se v prostorih mestne uprave ne morejo izvajati protesti in zbiranja protestnikov. Varnostnik je zato danes znova zaprosil protestnika, da zapusti prostore in nato poklical policijo," so pojasnili na občini, kjer niso odgovorili na vprašanje, na podlagi česa je občanu sploh lahko izrečen takšen ukrep in ali podoben ukrep velja ali je v preteklosti veljal še za koga.

Policisti so Jašarja pridržali že prejšnji ponedeljek, ko je aktivist začel z zasedbo sedeža mariborske občine. Po zakonu o prekrških zoper javni red in mir so mu izdali plačilna naloga in ga pridržali, po nekaj urah pa tudi izpustili na prostost. Za pridržanje so se tako prejšnji kot ta ponedeljek odločili, ker drugače po mnenju policije ni bilo mogoče vzpostaviti javnega reda.

Prejšnji protesti v Mariboru s prepoznavnim geslom "Gotof je" so bili osredotočeni na pozive k odstopu župana Franca Kanglerja. Ti so bili uslišani, saj je župan 31. decembra odstopil z županskega položaja. Zdaj protestniki zahtevajo, da odstopijo še mestni svetniki, saj naj bi bili ti soodgovorni za sporno početje v času Kanglerjevega vodenja mesta. Doslej je odstopilo deset od skupno 45 svetnikov, za takojšnjo razpustitev tega organa pa bi bili potrebni odstopi najmanj 23 svetnikov.

Protestniki, organizirani prek družbenega omrežja Facebook, so poleg shodov pred občino pred časom začeli še z obiski mestnih svetnikov na njihovih domovih. Nazadnje so na kratko prekinili tudi javno tribuno Zbora za republiko v Slomškovem zavodu, kjer je prišlo tudi do prerivanja med posameznimi protestniki in udeleženci tribune. Naslednji protest je napovedan za prihodnji ponedeljek, ko bo mestni svet odločal o proračunu. (STA, mh)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.