25. 4. 2013 | Družba | Alternative, pomlad 2013
Na starih polih
Država in vsi, ki promovirajo tržno ekonomijo, se bodo morali potruditi in državljanom razložiti vse njene ovire in zakonitosti. Sicer bomo še naprej brezplodno iskali nove ideje le na starih skrajnih polih.
Dr. Aljaž Ule (l. 1973) je eksperimentalni ekonomist, primarno zaposlen na Univerzi v Amsterdamu, delno pa tudi na koprski Fakulteti za matematiko, naravoslovje in tehnologijo. S pomočjo eksperimentalnih pristopov in teorije iger preučuje dinamiko družbenih omrežij in norm ter njen vpliv na racionalnost obnašanja posameznikov v družbi.
© Borut Peterlin
»There's nothing more dangerous than someone who wants to make the world a better place.« – Banksy
Leta 2001 sta avstrijska ekonomista Ernst Fehr in Simon Gächter v reviji Nature objavila kratek a odmeven članek, ki je z laboratorijskim poskusom pokazal, da skupine ljudi dosežejo učinkovito sodelovanje le prek medsebojnega kaznovanja. Udeleženci so bili razdeljeni v dve skupini. Vsak član prve skupine je moral svoj denar ali trud razdeliti med dva projekta: skupinskega in osebnega. Skupinski je bil veliko bolj dobičkonosen, a je bil njegov uspeh odvisen od celotnega vložka. Člani druge skupine so poleg vložka v oba projekta svoj denar lahko namenili tudi v kaznovanje drugih članov. Udeleženci prve skupine so sčasoma v skupinski projekt vlagali vedno manj denarja.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.