|  Politika

Specializirano tožilstvo in KPK o objavi dokumenta preiskave izvora premoženja zakoncev Janša in Jožeta Zagožna

KPK: ... Enako izvora ni pojasnil niti v svojih pisnih odgovorih, h katerim ga je pozvala komisija.

KPK: "... Enako izvora ni pojasnil niti v svojih pisnih odgovorih, h katerim ga je pozvala komisija."  
© Denis Sarkić

Objavljen dokument preiskave izvora premoženja zakoncev Janša in pokojnega Jožeta Zagožna ni pristen, navajajo na Specializiranem državnem tožilstvu. Skupaj s pristojnimi organi že izvajajo aktivnosti za preiskavo suma storitve kaznivega dejanja izdaje uradne tajnosti. Preiskava sicer res poteka, a so podatki do odločitve o vložitvi tožbe tajni. Kot so sporočili s Specializiranega državnega tožilstva, je bila preiskava odrejena na podlagi pisne pobude, podatkov avstrijskega urada za preprečevanje pranja denarja in ugotovitev Komisije za preprečevanje korupcije.

"O vsebini odredbe za izvedbo finančne preiskave tožilec ni dolžan in ni obveščal generalnega tožilca niti kogarkoli iz sodne veje oblasti. Nihče od predstavnikov v preiskavi sodelujočih inštitucij ni izrazil dvoma o utemeljenosti preiskave," so še zapisali na tožilstvu in poudarili, da so zbrani podatki po zakonu do zaključka preiskave in odločitve o vložitvi tožbe tajni. Ob tem navajajo še, da izdaja podatkov, ki so uradna tajnost, v inštitucijah naše države "žal ni novost in kaže na izredno nizko stopnjo pravne kulture in etičnosti tistih, ki politične ali osebne motive postavljajo pred službene dolžnosti".

V slovenskem prostoru je novost, da določeni politiki zdaj tudi javno nasprotujejo postopkom za odvzem premoženja nezakonitega izvora, ugotavlja Komisija za preprečevanje korupcije (KPK). Kot dodaja, je to za te ljudi očitno lažje, kot da javnosti in pristojnim organom pojasnijo, od kod jim gotovina in premoženje, ki presega njihove uradne dohodke. V KPK so se v sporočilu za javnost odzvali na današnje navedbe prvaka SDS Janeza Janše, ki je dejal, da je izvor svojega premoženja letos dokazal na Davčni upravi RS (Durs) in da bi isto storil pred KPK, če bi mu bilo to skladno z zakonom omogočeno.

Kot so navedli, je ta izjava v celoti neresnična, saj da Janša kot zavezanec za premoženjsko stanje ni znal oziroma želel pojasniti izvora premoženja velike vrednosti. V postopku nadzora so mu zagotovili vse zakonske pravice, kar je s sodbo potrdilo tudi upravno sodišče, poleg tega pa je javnosti dostopen tudi posnetek Janševega razgovora s predstavniki KPK, so dodali. "Iz posnetka je razvidno, kako ni znal oziroma želel pojasniti izvora premoženja, predvsem gotovine, ki jo je polagal na svoj tekoči račun, s katero je kupil osebno vozilo, kako je financiral potovanja na Mauricius, v Južno Afriko, v Dominikansko republiko ... Enako izvora ni pojasnil niti v svojih pisnih odgovorih, h katerim ga je pozvala komisija. Tudi pisni odgovori so dostopni javnosti, kot so tudi njegovi nastopi v javnosti, kjer je vsakič drugače pojasnjeval izvor svojega premoženja," so pojasnili v KPK.

Prav tako po njihovih navedbah ne drži, da je Janša svoje premoženje pojasnil Dursu. Ob tem se sklicujejo na v ponedeljek objavljeno odredbo o finančni preiskavi, ki da je bila odrejena na podlagi samostojnih ugotovitev več organov. "Zato je očitno tudi potreben pogrom nad vsemi temi inštitucijami, nad tožilstvom in sodiščem. Ker je to za določene politike očitno lažje, kot da javnosti in pristojnim državnim ter pravosodnim organom pojasnijo, od kod jim gotovina in premoženje, ki bistveno presega njihove uradne dohodke," so sklenili. (STA, mm)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.