Tea Wutte

 |  Svet

Mimohod v slavo ukrajinske SS divizije

V zahodnem delu Ukrajine še vedno zelo radi slavijo pripadnike nemške SS divizije Galicija, katere pripadniki so se z ramo ob rami z nemškimi tovariši borili proti boljševizmu

Položaj v Ukrajini ostaja v ospredju svetovnega dogajanja. Poteze ukrajinskih sil in proruskih separatistov se vrstijo v že znanem ritmu provokacij in odzivov na provokacije z obeh strani. Najbolj mirno je v zahodnem delu Ukrajine, kjer pa že tradicionalno na prihodnost države, pa tudi na preteklost, gledajo precej drugače kot na njenem vzhodu. Ruski propagandni stroj je to dobro izkoristil z neprestanimi kritikami 'fašistov', ki naj bi jih odkrito podpirale predvsem zahodne države. Čeprav so včasih pretirana, imajo ta opozorila tudi zelo trdno podlago, kar se je nazadnje pokazalo ob zadnjih demonstracijah ukrajinskih desničarjev in nacionalistov v čast pripadnikov nekdanje nemške 14. Waffen SS divizije Galicija, v kateri so se ukrajinski pripadniki te divizije v drugi svetovni vojni borili zoper boljševike na vzhodni fronti. VEČ>>

Enainsedemdeseta obletnica ustanovitve divizije se je ukrajinskim nacionalistom zdela dovolj pomebna, da so v čast tega dogodka 28. aprila pripravili mimohod s praporji skozi središče Lvova. Dogodka se je kljub pozivom oblasti udeležencem, da naj se vzdržijo manifestacije in ne pregrevajo že tako napete situacije v državi, udeležilo več sto večinoma mlajših častilcev divizije nekdanjega tretjega rajha. Ob tem so nosili simbol divizije: rumenega leva s tremi kronami na modri podlagi, pa tudi slike Stepana Bandere, voditelja ukrajinskega odporniškega gibanja oziroma Organizacije ukrajinskih nacionalistov med drugo svetovno vojno, ki je sodeloval z nacisti in ga imajo ukrajinski nacionalisti za heroja, dober del prebivalstva, predvsem na vzhodu države, pa ga obsoja kot narodnega izdajalca.

Demonstranti z ljubkimi frizurami 'na kahlo' so se v Lvovu napotili na marš od spomenika Bandere do pokopališča, kjer je postavljen spomenik vojaku SS divizije. Mimohod sta organizirali dve študentski organizaciji ob podpori lokalnega motociklističnega kluba. Motociklistični navdušenci imajo tako na obeh straneh nestabilne rusko-ukranjinske notranje fronte (na Krimu so odigrali veliko vlogo proruski motoristi) precejšen vpliv pri zaostrovanju stališč najbolj skrajnih skupin obeh narodov te večnacionalne države.

Demonstracije naj bi po prvotnih načrtih potekale v tišini, vendar se to ni zgodilo, saj so si prisotni med mimohodom dali duška z vklikanjem gesel kot so »SS divizija Galicija!«, »Slava narodu – smrt sovražniku!« ter »Bandera in Suškevič sta heroja Ukrajine!«, čemur pa so nekateri mimoidoči nasprotovali in zaradi tega je kljub prisotnosti okoli sto pripadnikov policije prišlo do spopadov med privrženci in nasprotniki slavnostnega marša.

Omenjena divizija je sicer obstajala leto dni, dokler ni razpadla v bojih z Rdečo armado leta 1944, med sojenjem na sodišču v Nürnbergu po drugi svetovni vojni pa so bili pripadniki SS-a in pripadniki omenjene divizije razglašeni za vojne zločince, enako kot tudi nacistična organizacija sama. Kljub temu pa mnogi ukrajinski nacionalisti še zmeraj verjamejo, da je bila osrednja naloga te divizije obramba Ukrajine in da je pri izgradnji naroda in obrambi države včasih potrebno uporabiti tudi železno pest, tako kot je to učil Stepan Bandera, to pa pomeni tudi obračun z vsemi 'neukrajinskimi' deli družbe. V času druge svetovne vojne so v Ukrajini ubili 800.000 Židov, 150.000 Poljakov in veliko število pripadnikov drugih narodov, za te zločine pa so bili poleg okupatorjev odgovorni tudi njihovi kolaboranti.

Poleg divizije Galicija je nemški režim v Ukrajini ustanovil tudi bataljon Nachtigall in Ukrajinsko legijo , ki so ji pomagale lokalne policijske enote, zgodovinske krivice pa so vplivale tudi na ponoven vznik delitev ob razpletu najnovejše ukrajinske krize po padcu Viktorja Janukoviča.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.