18. 6. 2015 | Svet
Tudi Ukrajina je pred bankrotom
Ukrajinska vlada je pred kratkim sporočila, da bo morala preložiti odplačilo dolga do tujih upnikov. Ukrajinsko gospodarstvo se krči že od leta 2012. Lani se je skrčilo za 6,9 odstotka, v prvih treh mesecih letos v primerjavi z enakim obdobjem lani kar za 17,6 odstotka. Konec letošnjega leta utegne znesek državnega dolga doseči skoraj vrednost bruto domačega proizvoda (BDP) države, torej vrednosti vsega, kar državljani in podjetja v Ukrajini ustvarijo v letu dni.
Na podlagi teh podatkov je vladi v Kijevu postalo jasno, da v prihodnjih štirih letih ne bo mogla poplačati obrokov več kot 27 milijard evrov dolga do tujih upnikov in 15 milijard evrov dolga do domačih upnikov, poroča die Zeit. V letošnjem letu bi morala vrniti 10 milijard evrov, od tega 2,7 milijarde evrov Rusiji. V Kremlju so že dali vedeti, da preložitev poplačila tega dolga ne pride v poštev, poroča Reuters. V soboto, 20. junija, zapade obrok v višini 75 milijonov evrov. Tudi za večino zasebnih upnikov preložitev poplačila njihovih terjatev ne pride v poštev.
Iz Mednarodnega denarnega sklada (IMF) so pred nekaj dnevi sporočili, da bodo nadaljevali s pomočjo Ukrajini, četudi vladi v Kijevu ne bo uspelo odplačevati dolga. Zadnji obrok posojila v višini 5 milijard dolarjev je IMF Ukrajini nakazal 11. marca.
Vlada v Kijevu pričakuje odpis dolga v višini 40 odstotkov. Lani ji je uspelo vračati zapadla posojila na račun ostre varčevalne politike. Sergio Trigo Paz, eden od vodilnih ameriškega sklada BlackRock, ki je med največjimi upniki Ukrajine, je po poročanju Wall Street Journala dejal, da morajo upniki računati na odpis dolga. Njegovo stališče se ne sklada s stališčem odbora upnikov, ki je bil ustanovljen marca in se z ukrajinsko vlado pogaja o prestrukturiranju dolga brez znižanja njegove vrednosti.
Die Welt poroča, da skuša 170 svetovalcev iz tujine preprečiti bankrot Ukrajine. Visoki evropski politiki, med katerimi so nekdanji nemški finančni minister Peert Steinbruck, dva nekdanja predsednika poljske vlade, nekdanji francoski zunanji minister Bernard Kouchner in nekdanji evropski komisar Günter Verheugen, so se združili v Agenciji za modernizacijo Ukrajine, ki pa ima zelo vprašljivega sponzorja. To je oligarh Dmitro Firtasch, ki nastopa kot predstojnik ukrajinskega združenja delodajalcev.
Recept tujih upnikov za rešitev Ukrajine je enak kot za krizne države z evrom: strogo varčevanje in privatizacija. Lani je vlada v Kijevu po tem receptu zmanjšala število delovnih mest v državnem aparatu za 10 odstotkov, letos namerava zapreti še 20 odstotkov delovnih mest. Na seznamu za privatizacijo ima 1500 podjetij. Finančna ministrica Natalie Ann Jaresko, ki je državljanka ZDA, kjer se je rodila ukrajinskima staršema, ob tem zatrjuje: »Nismo Grčija. Izvajamo reforme«.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.