2. 7. 2015 | Politika
Franco Juri o grški krizi
© Borut Krajnc
1. Pogoji, o katerih bodo odločali Grki na referendumu
In kakšni so "radodarni pogoji" (prosto po Angeli Merkel) "bivše trojke" ? 1. Ukinitev socialnega sklada Ciprasove vlade za pomoč najnižjim pokojninam (kaj na to pravi Desus?) 2. Ukinitev izjem (zaradi posebnih pogojev dela) za upokojevanje pred 67 letom (ops! v Sloveniji je starostna meja za upokojitev 65 leti! Ali se bo Cerar, po Grčiji, odločil za podobno rešitev?) 3. Splošno povečanje davkov in ukinitev davčnih olajšav za otoke 4. Povišanje DDV na 23 % (tukaj je bila edina koncesija Junkerja: da bi ostali na 13 %, zdaj je tudi ta predlog umaknjen). Slovenija ima 22 %. Bo Cerar pridno dvignil tudi naš DDV? Naj spomnim, da je IMF odločno zavrgel možnost in predlog Ciprasa za povišanje davkov največjim podjetjem in bogatejšim. Velekapital ne, zadnji penzionist ja, naj živi v bedi in začuti kaj so pogoji trojke zato, da lahko nemške in francoske banke dobijo naprej, prek "pomoči" Grčiji denar, ki so ga neodgovorno posojali leta skorumpiranim grškim klanom na oblasti. 5. Zmanjšanje izdatkov za javni sektor in obrambo (Cipras je zmanjšal obrambni proračun za 200 mio. evrov. Po drugi strani Nato teži, da ga morajo vse članice povečati. To je to.
2. Ko sem danes na Odmevih poslušal Lahovnika (sic!) in Kračuna (joj, joj ...), oba bivša LDS in Zares (sram me je, da sem bil nekoč v istih strankah, priznam!), sem imel občutek, da je Cipras postal največji sovražnik Evrope. Skoraj slabši in nevarnejši od zamaskiranih "borcev" Isisa oz. kalifata ...Vprašal sem se; mar je Cipras koga zatrl ali koga preganja? Ali je Grčija s Sirizo manj demokratična? Je manj strpna do tujcev? So kršene človekove pravice? Želi Cipras iz EU? Vsi odgovori so NE. Zamerijo mu, ker noče sprejeti pravil igre trojke in noče uveljaviti "reform", ki jih trojka zahteva v zameno za nadaljevanje pomoči. V percepciji vseh evropskih vlad je to še hujše, kot terorizem. Očitajo mu, da se igra z usodo Grkov in Evrope. Po mojem skromnem mnenju Cipras ima predvsem eno šibko točko; ni ukrepal odločno proti vsem tistim, ki so v zadnjih desetletjih pripeljali Grčijo do današnje situacije.
Vendar, si predstavljate, kako bi demokratična Evropa reagirala, če bi grška policija in pravosodje, na podlagi ovadbe vlade, aretirali glavne krivce iz klanov Karamanlis in Papandreu? In jim zaplenili vso premoženje? Pa še vse bankirje, ki so desetletja s temi klani sklepali sporne posle in pogodbe ter zadolževali Grčijo in banke izpostavljali tveganjem. Posli so potekali po ustaljenih koruptivnih praksah. V teh poslih so bili aktivni Grki, Nemci, Francozi, itd. Kako je možno, da v preteklosti ni nihče nadzoroval finančnih poslov v Grčiji in da se je to prvič zgodilo šele po izbruhu krize? Cipras bi moral skrbeti, da pravna država deluje in da končajo vsi gospodje, ki so povzročili grški kolaps pred sodnike. Pa tudi tisti finančniki in funkcionarji EU, ki so krivcem ponujali zaledje in priložnosti. Pa bi poskočila "demokratična Evropa".
Cipras bi takoj postal zatiralec, "Stalin", "Pol pot" ... Ko je grška vlada napovedala višje davke za velika podjetja in bogate je poskočila gospa Lagarde , češ, da bi takšen davčni pristop oviral razvoj, davke in DDV je treba povečati na račun že obubožanih. Siriza ni nasilna, ni nestrpna, ni zatiralna. Ali jo bo ta "šibkost" pokopala? EU se enotno trudi v tej smeri ...
3. PONOVITEV UKRAJINE V GRČIJI? OBAME TOKRAT NI ZRAVEN ...
Finančni učinki zahtev trojke so minimalni in za maso denarja, ki je v igri, skoraj nevidni. Za Grke pa so socialne olajšave, ki jih je uvedla vlada, življenjskega pomena. Torej, vprašanje ni niti finančno, niti tehnično ... je izključno politično. Edini cilj trojke je preprečiti uresničevanje (tudi delno) vladnega socialno naravnanega programa Sirize in s tem svariti vse evropske volivce pred "nevarnostjo" zmage "neodgovornih" strank nove levice. Ciprasa je potrebno (za konzervativce in socialdemokrate) uničiti, dobesedno. Tudi za ceno katastrofe v Grčiji in ... državljanske vojne? V Ukrajini jim je to že uspelo. Sicer so imeli tam tudi lažje delo zaradi skorumpirane oblasti. V Grčiji je Ciprasu težko ali nemogoče očitati korupcijo ali prevaro volivcev, četudi se v EU zelo trudijo, da se to zgodi in mu zvijejo roko do poloma kosti.
Srečna okoliščina v Grčiji je, da ZDA pri tem tokrat ne sodelujejo, saj se očitno bolj kot Evropa zavedajo nevarnosti destabilizacije Grčije. Neodgovorno in neumno se tokrat obnašajo le EU, FMI (ki ima Francozinjo na čelu ...), predvsem pod taktirko Merklove Nemčije, kateri so v preteklosti odpisali marsikateri dolg. Svinjsko!
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.