9. 7. 2015 | Svet
»Varčevanje je spodletelo« - pismo Thomasa Pikettyja Merklovi
© Profimedia
Pet vodilnih svetovnih ekonomistov, med njimi tudi avtor odmevne knjige Kapital v 21. stoletju Thomas Piketty, je nemški kanclerki Angeli Merkel napisalo pismo, v katerem jo opozarjajo na spodletelo politiko varčevanja in hude posledice, če Evropa zahtev do Grčije ne bo omilila. »Finančne zahteve Evrope so zrušile grško gospodarstvo, privedle do množične brezposelnosti, kolapsa bančnega sistema in poslabšanja zunanjega dolga, ki je narasel na neplačljivih 175 odstotkov bruto družbenega proizvoda (BDP),« pišejo.
Pod pismo so se podpisali Heiner Flassbeck, nekdanji državni sekretar na nemškem ministrstvu za finance, omenjeni Thomas Piketty, profesor ekonomije v Parizu, Jeffrey D. Sachs, profesor in direktor ustanove Earth Institute pri ameriški Columbia University, Dani Rodrik, profesor politične ekonomije na univerzi Harvard Kennedy in Simon Wren-Lewis, profesor ekonomske politike na univerzi v Oxfordu. Kot pišejo, neskončno varčevanje, h kateremu Evropa sili Grčijo, ne deluje in Grčija je sedaj glasno rekla ne.
Humanitarne posledice so velikanske – 40 odstotkov otrok sedaj živi v revščini, umrljivost novorojenčkov je poskočila, nezaposlenost mladih je blizu 50 odstotkov, pišejo ekonomisti. Poudarjajo, da so Grki sledili zahtevam Merklove po varčevanju – zniževali so plače, vladno porabo, pokojnine, privatizirali in deregulirali ter dvignili davke. A zdravilo, ki sta ga predpisala nemško finančno ministrstvo in Bruselj, je škodovalo pacientu, ne pozdravilo bolezni.
»Pozivamo kanclerko Merkel in trojko, da razmisli o popravi preteklih politik in se s tem izogne nadaljnji katastrofi ter Grčiji omogoči, da ostane v evroobomočju. Trenutno se od Grčije zahteva, da si na glavo prisloni pištolo in ustreli. A na žalost metek ne bo ubil le prihodnosti Grčije v Evropi. Kolataralna škoda bo ubila evroobmočje kot vzor uspeha ter blaginje in bi lahko vodila do katastrofalnih gospodarskih posledic za cel svet,« so ostri ekonomisti.
Podpisniki pisma poudarjajo, da je bila v 50. letih prejšnjega stoletja Evropa ustanovljena na temelju odpuščanja preteklih dolgov, torej nemškega, kar je doprineslo k povojni gospodarski rasti in miru. »Danes je treba restrukturirati in zmanjšati grški dolg, dati gospodarstvu priložnost, da si opomore in dovoliti Grčiji, da poplača zmanjšan dolg skozi daljše časovno obdobje.« Sedaj je čas za človečen premislek neuspešnega programa varčevanja, še dodajajo.
»Naše sporočilo kanclerki je jasno: pozivamo vas, da sprejmete ta ključen korak za Grčijo in Nemčijo in tudi za svet. Zgodovina si vas zapomnila po vaših dejanjih ta teden. Računamo na vas, da boste storili modre in radodarne korake do Grčije, ki bodo služili Evropi tudi za prihajajoče generacije,« zaključujejo. Piketty je sicer v intervjuju za Die Zeit, ki bo objavljen tudi v jutrišnji številki Mladine, dejal, da bodo »vsi, ki zdaj podijo Grčijo iz evrskega območja, končali na smetišču zgodovine.«
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.