31. 7. 2015 | Mladina 31 | Politika
Podporno osebje
Novi sindikat javnih uslužbencev želi odpraviti največje nepravilnosti
Plačna skupina J je sindikat ustanovila 9. julija na Osnovni šoli Franceta Prešerna v Mariboru. Gre za delavce v »spremljevalnih« oziroma »podpornih« poklicih, ki pogosto dobijo minimalno plačo tudi po tem, ko večkrat napredujejo.
© Gregor Mlakar, STA
V plačnem sistemu javnega sektorja je 65 razredov, a prvih 16 prinese zgolj minimalno plačo. Ta anomalija plačnega sistema javnih uslužbencev je mogoča zaradi vseslovenske plačne anomalije, pojasnjuje Gvido Novak, ki vodi Sindikat vojakov in Konfederacijo slovenskih sindikatov, ki združuje še nekaj sindikatov. »V Sloveniji sploh ne bi smeli govoriti o minimalni plači, ampak o minimalnem dohodku,« pravi.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.
Pisma bralcev
Klemen Košak, novinar, Mladina
Podporni delavci
V članku Podporni delavci, ki je bil objavljen v 31. številki Mladine, sem zapisal, da lahko poslovni sekretarji v javnem sektorju v teoriji napredujejo do 26. plačnega razreda, a se v praksi vsi upokojujejo v 21. plačnem razredu. Pravilno bi bilo reči, da lahko poslovni sekretarji v teoriji napredujejo do 31. plačnega razreda, a se v praksi vsi upokojujejo v 26. plačnem razred... Več