12. 10. 2015 | Politika
Proti TTIP: V Ljubljani 150, v Berlinu več kot 100 tisoč protestnikov
Massive protest against TTIP in Berlin | DW News
Slovenski mediji med koncem tedna skoraj niso poročali o vseevropskih protestih proti prostotrgovinskim sporazumom. Resda se je v Ljubljani zbralo zgolj 150 ljudi (v Mariboru, Kopru in Trbovljah pa še manj), ni pa zanemarljivo dejstvo, da jih je v Berlinu na sorodnem shodu korakalo več kot sto tisoč. Protestniki pozivajo evropske vlade naj zavrnejo trgovinski sporazum (TTIP) med Evropsko unijo (EU) in ZDA ter opozarjajo na nepreglednost pogajanj in nesprejemljivimi določbami. Pri nas je glavna pobudnica protestov Koalicija proti tajnim sporazumom, ki jo podpira tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).
"Oblastem sporočamo, da ne sprejemamo teh sporazumov, jih ne želimo in pričakujemo, da jih bodo naša vlada in vlade po svetu zavrnile," je na protestu v Ljubljani za STA poudaril Andrej Gnezda iz Umanotere, članice Koalicije proti tajnim sporazumom, organizatorke sobotnih protestov. Gnezda je s sabo prinesel tudi natisnjen sporazum Ceta, katerega besedilo je že izpogajano in javno objavljeno, kmalu pa naj bi stekli postopki za njegovo ratifikacijo. "Natisnili smo ga, da ljudje vidijo, o čem sploh govorimo. Gre za 1.640 strani pravnih členov, točk, pik in vejic, o kateri bo naša vlada kmalu - v prihodnjih mesecih - odločala, pa še vedno nismo opravili nobene analize," je opozoril.
"O tako pomembnih stvareh, ki bodo usodno zaznamovale življenja ljudi, ki tukaj živimo, se absolutno ne bi smeli pogajati pod mizo," pa je med drugim pojasnil predsednik ZSSS Dušan Semolič in pozval slovensko vlado, naj ne mečka in ne čaka, kaj bodo rekli veliki.
Protesta v Ljubljani se je udeležil tudi evropski poslanec iz Slovenije Igor Šoltes, ki v Evropskem parlamentu sedi v klopeh Zelenih. Spomnil je, da je bilo ta teden Evropski komisiji predanih več kot 3,2 milijona podpisov proti TTIP in Ceti.
Podobni shodi so se odvijali tudi v drugih evropskih mestih, najbolj pa odmeva že prej omenjeni shod v Berlinu, ki se ga je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa udeležilo 100.000 ljudi, nekateri nemški mediji poročajo o več kot 150.000 udeležencih, medtem ko so organizatorji našteli celo 250.000 protestnikov. Eden od govornikov, predsednik civilnega gibanja Campact Christopj Bautz, je poudaril, da je to največji protest, ki ga je Nemčija videla v zadnjih letih. Udeleženci shoda so se v Berlnu pripeljali tudi iz drugih nemških krajev, prispelo naj bi namreč okoli 600 avtobusov, shod pa je spremljalo približno 1000 policistov. Poročil o morebitnih incidentih ni bilo.
O negativnih učinkih sporazuma TTIP pišemo tudi v aktualni številki Mladine. Sporazum TTIP bo korporacijam namreč omogočil, da oblikujejo zakone skladno s svojimi interesi in posegel v obstoječe postopke za oblikovanje in sprejem novih zakonov. Gre za liberalizacijo ekonomskih odnosov med ZDA in Evropsko unijo, po mnenju Koalicije proti tajnim sporazumom pa je najspornejši mehanizem ISDS, na podlagi katerega bi korporacije lahko tožile države, če bi se jim posel izjalovil pri projektih, ki so skladni z določbami sporazuma TTIP, ne pa z nacionalno zakonodajo in standardi.
Fotogalerijo z ljubljanskega shoda si lahko ogledate tu, slikovni in video material iz Berlina pa na tej povezavi.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.