14. 12. 2015 | Družba
Hrvaški državljani umikajo bodečo žico, hrvaška planinska društva pa opozarjajo na prve tožbe krajanov
Hrvaški državljani so v gverilski akciji odstranili del bodeče žice na slovensko-hrvaški meji.
© www.poduckon.net
Hrvaški državljani Rupe, Pasjaka in drugih obmejnih krajev so se odločili umakniti del bodeče žice, ki jo je na ukaz vlade postavila slovenska vojska. Krajani so izvedli gverilsko akcijo in odstranili del žice, ki jo je Slovenija postavila, da bi zaustavila tok beguncev, čeprav to ni območje t.i. migrantske poti. Oglasilo pa se je tudi Planinsko društvo Kamenjak - Rijeka, ki slovenske planince opozarja, da so številni njihovi člani prav zaradi žice odpovedali načrtovane izlete v Slovenijo za prihodnje leto. Planinsko zvezo Slovenije pozivajo, naj glede umika bodeče žice pritisne na slovensko vlado, saj bi radi čim prej spet obiskali "lepe slovenske planine".
O postavitvi žice v omenjenem delu meje je poročal portal PodUčkun.net, ki je nato objavil tudi fotografije odstranjene bodeče žice, hrvaški poročevalec Davor Žic pa poudarja, da transport beguncev tako ali tako poteka prek uradnih mejnih prehodov in se ureja v dogovoru med hrvaško in slovensko policijo.
Krajani Rupe so proti tovrstnim enostranskim akcijam slovenske vlade, protestu pa so se pridružili tudi številni drugi kraji na obmejnih območjih. Na Hrvaškem so te dni glasne tudi pritožbe predstavnikov društev za zaščito živali, bodeča žica je namreč že terjala kar nekaj žrtev divjadi. Zaradi vse več ranjenih živali imajo lovska društva tam, kjer je postavljena bodeča žica, pogostejše obhode.
Bodeča žica je lahko smrtonosna tudi za okoliško divjad.
© PD Kamenjak - Rijeka
Planinsko društvo Kamenijak - Rijeka, eno od največjih na Hrvaškem, pa še opozarja, da žica ni znak sosedske dobrodošlice, Sloveniji že dela gospodarsko škodo, je sramota za slovenski narod in bo okoliški divjadi kmalu povzročila ekocid. "Slovenska vlada je moralno, materialno in krivdno odgovorna. Prve tožbe bodo po vsej verjetnosti vložili krajani z obeh strani meje, ki so utrpeli največjo škodo," so še zapisali v hrvaškem planinskem društvu.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.