STA

 |  Svet

Haiti / Premier pristal na predajo oblasti

Odstop premierja so zahtevale oborožene tolpe, ki nadzorujejo okoli 80 odstotkov prestolnice Port-au-Prince

Premier Haitija Ariel Henry je pristal na odstop in oblikovanje prehodne vlade, je v ponedeljek potrdil predsedujoči Skupnosti karibskih držav (Caricom) Irfaan Ali. Odstop premierja, ki Haiti vodi od atentata na predsednika Jovenela Moiseja leta 2021, so zahtevale oborožene tolpe, ki nadzorujejo okoli 80 odstotkov prestolnice Port-au-Prince.

Odločitev o odstopu neizvoljenega predsednika vlade sledi srečanju Caricoma na Jamajki, ki se ga je virtualno udeležil tudi Henry. Voditelj obubožane otoške države se namreč trenutno nahaja na Portoriku, potem ko mu razmere na Haitiju niso dopuščale vrnitve domov, poročajo tuje tiskovne agencije.

Predsednik Gvajane, ki trenutno predseduje Caricomu, Ali je najavil dogovor o mirni predaji oblasti. S tem namenom bodo oblikovali sedemčlanski svet, ki bo imenoval novega začasnega premierja. Prehodna oblast bo med drugim zadolžena za organizacijo prvih volitev po letu 2016.

ZDA so se medtem na srečanju Caricoma zavezale, da bodo povečale finančno podporo večnacionalni varnostni misiji pod vodstvom Kenije na Haitiju, in sicer za 100 milijonov dolarjev. Sodišče v afriški državi je sicer nedavno ustavilo načrtovano napotitev približno tisoč kenijskih policistov v karibsko državo.

Višina ameriškega prispevka bo tako znašala 300 milijonov dolarjev oziroma dobrih 274 milijonov evrov, je na srečanju napovedal ameriški državni sekretar Antony Blinken in dodal, da bodo ZDA ob tem Haitiju namenile tudi dobrih 30 milijonov evrov humanitarne pomoči.

Za omenjeno misijo je bilo sicer po podatkih Združenih narodov doslej zbranih le slabih deset milijonov evrov, saj ameriški kongres še ni sprostil obljubljenih sredstev, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Haiti je že dlje časa v primežu nasilja oboroženih tolp, razmere v prestolnici pa so se še posebej zaostrile v zadnjih tednih. Zaradi nasilja je po podatkih Mednarodne organizacije za migracije (IOM) notranje razseljenih okoli 362.000 Haitijcev, od tega več kot polovica otrok.

1svfjPLvXxw

NZpT0i5roXc

SYBDSzjhn_M

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.